Tuesday, November 21, 2017 | ﺳﻪشنبه 30 عقرب 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1394/06/03 محمد محقق:سران دولت وحدت ملي اختلاف خاصي ندارند

شرح مطلب

محمد محقق معاون دوم رياست اجرايي حکومت وحدت ملي که هفته گذشته به ايران سفر کرده بود، گفتگويي با روزنامه «شرق» ايران داشته است که به تازگي منتشر شده است.

محقق در ابتداي اين مصاحبه در خصوص وضعيت مهاجرين افغان در ايران، گفت: بسياري از موارد تفاهمنامه‌اي که بين تهران و کابل در خصوص وضعيت مهاجرين افغان در ايران امضا شده بود، عملي شده است.

وي افزود: از دولت ايران تقاضا داريم ضرب‌الاجل 5 روزه‌اي را که براي ثبت‌نام دانش‌‌آموزان افغان در نظر گرفته شده را لغو نمايند تا مهاجرين با خيال راحت فرزندان خود را در مدارس ثبت‌نام نمايند.

وي در پاسخ به اين سوال روزنامه شرق که تا چه حد دولت وحدت ملي در عمل به تعهدات خود موفق بوده است، گفت: برخي نارضايتي‌ها از عملکرد دولت در بين مردم وجود دارد اما از مردم ميخواهيم که به مسئولان حکومت وحدت ملي فرصت عمل به وعده‌هاي خود را دهند.

معاون دوم رئيس اجرايي کشور در ادامه اين مصاحبه به ارزيابي وضعيت طالبان پرداخت و گفت: جماعتي که بعد از 2 سال از مرگ رهبر خود باخبر مي‌شوند، شيرازه کارشان از هم پاشيده است.

وي افزود: طالبان به خودي خود وضع خوبي ندارد و قدرت‌هايي هستند که براي آن‌ها خليفه تعيين مي‌کنند.

محقق در ادامه در خصوص تغيير سياست خارجي افغانستان پس از تشکيل حکومت وحدت ملي و در پيش گرفتن سياست مصالحه با پاکستان، اظهار داشت: ما از وقوع برخي جزرومدها در روابط خود با اسلام‌آباد نگران هستيم و بايد در اين مورد از تجربيات گذشته درس بگيريم.

وي خاطرنشان کرد: ما نمي‌خواهيم کسي براي حکومت افغانستان تصميم بگيرد و به ما بگويد که با کدام کشور رابطه داشته باشيم و با کدام يک قطع رابطه کنيم.

معاون دوم عبدالله عبدالله در ادامه اين مصاحبه به موضوع صلح در افغانستان پرداخت و گفت: براي مدت زماني طولاني مذاکرات صلح به تعويق افتاده است با اين حال ما مکلف هستيم که از تماميت ارضي کشور خود دفاع کينم.

وي در پاسخ به اين سوال که خطر حضور داعش در افغانستان تا چه اندازه براي اين کشور و منطقه جدي تلقي مي‌شود، اظهار داشت: داعش ساخته کشورهاي قدرتمند است تا اسلام را بدنام کنند.

محقق با اشاره به اين که داعش پديده‌اي صادراتي از کشورهاي ثروتمند و قدرتمند است که تاريخ مصرفي دارد، گفت:حکومت افغانستان به داعش اين اجازه را نمي‌دهد که جاي پايي در اين کشور پيدا کند.

معاون دوم رئيس اجرايي کشور در ادامه اظهارات خود داعش را تهديدي براي کل منطقه دانست و از تمامي کشورها خواست به منظور مقابله با اين گروه تروريستي با افغانستان همکاري نمايند.

محقق در ادامه اين مصاحبه ديدگاه خود در خصوص حضور زنان در جامعه افغانستان را بيان کرد و گفت: نگرش من به حضور زنان در جامعه مثبت است و معتقد هستم بايد در عرصه سياست، اقتصاد و فرهنگ فعاليت داشته باشيم.

متن کامل اين مصاحبه به شرح ذيل است.

شرق: يکي از مسائل مهم بين دو کشور ايران و افغانستان مسئله مهاجران افغان در ايران است. آيا شما در سفر خود به تهران درباره وضعيت مهاجران افغان مذاکراتي با مقامات ايراني داشته‌ايد؟

محقق: من در سفر پيشين خود به تهران تفاهم‌نامه‌هايي درباره حضور قانوني و غيرقانوني مهاجران در ايران و بررسي وضعيت آموزش مهاجران افغان در ايران امضا کردم.

امروز بسياري از موارد آن عملي شده‌ است. تنها در يک مورد پس از اينکه طبق دستور رهبر انقلاب قرار شد که فرزندان همه مهاجران بتوانند از حق آموزش برخوردار شوند، مهلت پنج روزه براي ثبت‌نام آنها تعيين شد ولي من در نامه‌اي خطاب به رئيس‌جمهور محترم ايران، از ايشان خواستم که اين ضرب‌الاجل برداشته شود و فرصتي بدهند تا مهاجران افغان با خيال راحت فرزندان خود را در مدرسه ثبت‌نام کنند.

همچنين در رابطه با تخفيف شهريه دانشجويان و ساير مسائل صحبت‌هايي با جناب دکتر ولايتي کرده‌ايم.

شرق: نظرسنجي تازه‌‌اي در افغانستان که توسط نهاد آي‌تي‌آر انجام شده و توسط تلويزيون طلوع منتشر شده است، نشان مي‌دهد بيش از ٨٠ درصد پاسخ‌دهندگان از عملکرد دولت وحدت ملي به رهبري اشرف‌غني راضي هستند. از سوي ديگر به نظر مي‌رسد نوعي احساس نااميدي در ميان مردم تعميق يافته است. با اين وضعيت به نظر شما دولت تا چه حد در اجراي وعده‌هاي خود موفق بوده است؟

محقق: من نظرسنجي تلويزيون طلوع را دقيق نمي‌دانم. به نظر من کارهاي اين رسانه بر واقعيت و عدالت مبتني نيست. اما به‌ هر حال برخي نارضايتي‌ها از عملکرد حکومت وحدت ملي در بين مردم وجود دارد.

ما از مردم مي‌خواهيم که به مسئولان حکومت وحدت ملي فرصت بدهند تا قامت راست کنند. فرصت بدهند تا دولت بتواند پروژه‌هايي را که در دست کار دارد، به نتيجه برساند. به ثمر رسيدن همه وعده‌هاي انتخاباتي به زمان بيشتري نياز دارد.

شرق: اولين مسئله مهم براي مردم در افغانستان بهبود وضعيت معيشت و اقتصادي آنهاست. بسياري از مردم براي حل مسائل اقتصادي به مهاجرت روي آورده‌اند و از طرق مختلف به ايران نيز مي‌آيند. با اين شرايط، به نظر شما آيا در ماه‌هاي آينده وضعيت اقتصادي در افغانستان بهتر خواهد شد؟

محقق: اميدوار هستم، انشاءالله بهتر خواهد شد.

شرق: گفته مي‌شود رهبران حکومت وحدت ملي اختلاف‌نظرهايي در اداره امور با يکديگر دارند. آيا فکر مي‌کنيد اين اختلاف‌نظرهاي مشهود ميان رهبران حکومت وحدت ملي نقطه پاياني خواهد داشت؟

محقق: يک مسئله، اختلاف بين سران حکومت است که من تا به حال به شکل مشهود چيزي نديده‌ام. درباره نارضايتي مردم نيز پيش‌تر توضيح دادم.

 

شرق: افغانستان سال‌هاست با حضور و فعاليت طالبان دست‌به‌گريبان است. در چند هفته گذشته و پس از اعلام خبر رسمي مرگ رهبر اين گروه، اختلافاتي در ميان شوراي رهبري طالبان به وجود آمد.

با توجه به انفجارهاي اخير در کابل که توسط طالبان انجام شده است از يک سو و بيعت «ملااختر منصور»، رهبر جديد طالبان با رهبر گروه القاعده و پيام صوتي «ايمن‌الظواهري» خطاب به او از سوي ديگر، امروز شما وضعيت طالبان را در افغانستان چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

محقق: طالبان اگر به خودشان متکي باشند و به کسي متکي نباشند، وضعيتي ندارند. جماعتي که 2 سال بعد از مرگ رهبر خود از مرگ وي خبر‌دار مي‌شوند، پيداست که شيرازه کارشان از هم پاشيده است. اين افراد ديگري هستند که طالبان را هدايت مي‌کنند و به آنها مي‌گويند بميرند يا زنده باشند.

مرده و زنده طالبان به دست ديگران است. آنها به خودي خود وضع خوبي ندارند اما قدرت‌هايي هستند که براي آنها خليفه و اميرالمومنين تعيين مي‌کنند و بيعت مي‌گيرند و اعلام جهاد مي‌کنند.

 

شرق: پس از تشکيل حکومت وحدت ملي، سياست خارجي افغانستان نسبت به کشورهاي همسايه چرخش‌هايي داشته و روابط افغانستان با پاکستان گسترش يافته است.

رئيس‌جمهور غني براي بهبود روابط با پاکستان سرمايه‌گذاري و تلاش فراواني کرد. با توجه به افزايش حملات طالبان به شهرهاي مختلف در افغانستان و به‌ويژه پايتخت و حمايت دست‌کم بخشي از دستگاه امنيتي و نظامي پاکستان از طالبان، به ‌نظر شما اين تغيير رويکرد سياست خارجي افغانستان، تا چه حد تأمين‌کننده منافع ملي افغانستان بوده است؟

محقق: ما از وقوع برخي جزرومدها در روابط خود نگران هستيم و بايد در روابط خود با پاکستان از تجربيات گذشته درس بگيريم.

هرچند برخي تغييرات در روابط کشورها با تغيير حکومت‌ها به وجود مي‌آيد اما سرانجام افغانستان، افغانستان است و پاکستان، پاکستان و تاريخچه مناسبات هر دو کشور به‌طور سنتي با يکديگر موجود است.

فکر مي‌کنم اين بار هم مناسبات دو کشور به همان جايگاهي باز مي‌گردد که پيشتر در تاريخ بوده است.

البته ما سعي مي‌کنيم با حکومت و دولتي دشمني نداشته باشيم ولي نمي‌خواهيم و اجازه نمي‌دهيم که کسي براي حکومت و دولت تصميم بگيرد و اميرالمؤمنين تعيين کند يا به ما بگويد که ما با کدام کشور رابطه داشته باشيم و با کدام يک رابطه نداشته باشيم.

 

مشرق: دور نخست مذاکرات صلح در افغانستان ميان حکومت وحدت ملي و طالبان آغاز شده بود و قرار بود به‌ زودي دور دوم مذاکرات صلح نيز برگزار شود و بسياري به نتايج اين مذاکرات اميدوار بودند.

با توجه به شرايط موجود شما سرانجام مذاکرات صلح در افغانستان را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

محقق: قدر مسلم اين است که مذاکرات صلح به زودي دوباره رونق نمي‌گيرد. براي مدت زمان طولاني اين برنامه و مذاکرات صلح در افغانستان بهم خورده است.

 

مشرق: پيامدهاي بهم خوردن مذاکرات صلح براي افغانستان چه خواهد بود؟

محقق: هر کشوري داراي منافع و خطراتي است. اين مسائل قابل پيش‌بيني نيست ولي ما مکلف هستيم که از تماميت ارضي خود و کشور دفاع کنيم. اين وظيفه ماست و به آن عمل مي‌کنيم.

 

مشرق: خطر حضور نيروهاي داعش در افغانستان تا چه ميزان به‌عنوان يک خطر جدي شناخته مي‌شود؟ به نظر شما تهديد نيروهاي داعش فعال در افغانستان براي کشورهاي منطقه چقدر جدي است؟

 

محقق: داعش پديده‌اي است که در مسير جريان‌سازي‌هاي زنجيره‌اي که عليه اسلام و ملت‌هاي مسلمان آغاز شده بود، قرار دارد.

برخي کشورهاي قدرتمند که يک روز براساس سياست‌هاي خود، القاعده و بعد طالبان، النصره و جنگوي را ساختند امروز وحشيانه‌ترين نوع حلقه اين زنجيره، داعش را به وجود آورده‌اند. اين گروه آثار تمدني کشور‌هاي اسلامي را منهدم کردند و بسياري را به بد‌ترين شيوه کشتند.

کشورهايي مثل عراق، سوريه، بحرين، لبنان و افغانستان را به ناامني کشاندند و به جنگ و کشتار در اين کشورها دامن زدند.

به نظر من اين گروه به‌عنوان ابزار تا چند سالي دوام خواهد داشت و من فکر مي‌کنم داعش نيز تاريخ مصرف دارد.

اين يک پديده صادراتي از کشورهاي ثروتمند و قدرتمند است که دستگاه‌هاي استخباراتي و امنيتي ضداسلام از آنها حمايت مي‌کنند.

در حال حاضر پاي اين گروه به افغانستان هم باز شده است ولي من فکر مي‌کنم مردم افغانستان چه حکومت و چه مخالفان حکومت به اين حلقه فرصت نمي‌دهند که در افغانستان جاي پايي داشته باشند.

 

مشرق: آيا حکومت وحدت ملي براي مبارزه با داعش از ايران کمک خواسته است؟

محقق: ما از همه جهانيان در مبارزه با تروريسم و تکفيري‌ها دعوت کرده‌ايم. تکفيري‌ها امروز داغ‌ترين حلقه تروريسم در جهان هستند و در حال انتشار در منطقه هستند.

افغانستان از همه جهانيان دعوت کرده است تا در مقابله با اين پديده شوم به افغانستان کمک کنند، چه کمک‌هاي اقتصادي و چه کمک‌هاي نظامي و امنيتي، تا ما بتوانيم در کنار هم اين بلا را مهار کنيم.

همه کشورها بايد در مبارزه با اين گروه تروريستي تشريک‌ مساعي کنند وگرنه اين مسئله دامن همه را مي‌گيرد.

امروز داعش براي افغانستان خطرناک است و فردا براي کشور‌هاي آسياي ميانه، چين و روسيه خطرساز خواهند بود. ما همه کشور‌ها را براي مبارزه با داعش دعوت کرديم و ايران از اين دعوت مستثنا نيست و بايد با حکومت افغانستان همکاري کند.

 

مشرق: به نظر مي‌رسد بعد از سرنگوني رژيم طالبان باوجود محدوديت‌هاي اجتماعي، حکومت سعي داشته به حضور زنان در جامعه اهميت دهد. وضعيت حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي و فرهنگي در افغانستان چگونه است؟

با توجه به مسئوليت شما در حکومت وحدت ملي، نحوه نگرش شخص شما به اين مسئله چگونه است؟

محقق: نگرش من به حضور بانوان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي مثبت است. من معتقدم که خانم‌ها نيمي از جامعه افغانستان را تشکيل مي‌دهند و آنها بايد در عرصه سياست و اقتصاد و فرهنگ فعاليت داشته باشند.

در اين راستا ما تلاش کرديم که امتياز‌هاي مثبتي را براي حضور آنان در صحنه قائل شويم. امروز ٦٩ نفر از نمايندگان پارلمان افغانستان را زنان و 4 نفر از وزراي کابينه وحدت ملي را وزراي زن تشکيل مي‌دهند.

تا الان 2 والي- استاندار- خانم در حکومت وحدت ملي فعاليت دارند و همه اينها بايد به وظايف خود عمل کنند و بي‌شک حضور آنها نمي‌تواند سمبليک باشد.

امسال يک قاضي زن هم براي حضور در بالاترين نهاد قضائي کشور از سوي حکومت پيشنهاد شد اما متأسفانه در پارلمان رأي نياورد. تصميم حکومت بر اين است که نقش بانوان را پررنگ‌تر و عملي‌تر کند و ما به اين مسئله متعهد هستيم.

 

مشرق: قوميت‌گرايي همچنان يک مسئله مهم در افغانستان است. اولين سؤالي که ممکن است از هرکسي پرسيده شود درباره قوم و قبيله‌اش است. اين مسئله مفهوم «ملت» را در افغانستان تحت‌تأثير قرار داده است.

اين در حالي است که شما هم در يک سخنراني گفته بوديد که قوم هزاره در افغانستان نيز بايد مسلح شوند.

از سوي ديگر ازبک‌ها در شمال افغانستان به رهبري ژنرال «دوستم» مسلح شدند و در حال جنگ هستند. با توجه به همه اين مسائل، به نظر شما قوميت‌گرايي چه خطراتي مي‌تواند براي يکپارچگي و مفهوم ملت در افغانستان داشته باشد؟

محقق: وقتي من گفتم که هزاره‌ها بايد مسلح شوند به اين معنا نبود که اين قوم به‌صورت جداگانه از نيروهاي مسلح و پليس افغانستان مسلح شوند و يک گروه نظامي جداگانه تشکيل دهند.

من اين طرح را در شوراي امنيت و کابينه افغانستان مطرح کردم. با توجه به مشکلات امنيتي مناطق هزاره‌نشين، هزاره‌ها مسلح شوند به اين معنا که پليس محلي به آنها اختصاص داده شود و نيروي‌هاي امنيتي و پليس در آنجا تقويت شوند.

همچنين خيزش‌هاي مردمي نيز زيرنظر پليس و ارتش و امنيت ملي کار مي‌کنند و ما درخواست غيرعادي براي هزاره‌ها نداشته‌ايم. ما نخواستيم که اداره‌اي خارج از کنترل حکومت براي هزاره‌ها به وجود بيايد. اين مسئله تا حدي آغاز شده و مشکلي از اين جهات ايجاد نخواهد شد.

اينکه ما مي‌گوييم بايد هزاره‌ها را مسلح کنيم به دليل قوم‌گرايي ما نيست. در زمان آقاي کرزي مناطق ما نياز به مسلح‌شدن نداشتند چراکه امنيت در آن مناطق حاکم بود اما حالا که نيروهاي نظامي بين‌المللي افغانستان را ترک کرده‌اند و برخي ناامني‌ها در مناطق ما ديده مي‌شوند فکر مي‌کنم بهتر است که توجه بيشتري به اين مناطق شود تا داعش و کساني که به مسائل قومي و مذهبي دامن مي‌زنند نتوانند فعاليت مؤثري در مناطق هزاره‌نشين داشته باشند.

مشرق: مسئله هويت ملي و «مليت» چقدر براي شما اهميت دارد؟

 

محقق: مليت يک مفهوم ترکيبي است و مؤلفه‌هايي دارد. افراد يک ملت بايد به يک سرزمين باور مشترک و ارزش‌هاي مشترک داشته باشند و به آن احترام بگذارند اما افغانستان تا هنوز به آن سطح از کمال نرسيده است.

ما کم‌کم در حالت ملت‌سازي هستيم. همه افغان‌ها بايد خود را يک هويت و از يک سرزمين واحد بدانند و منافع مشترک و واحد داشته باشند. ما روي اين مسئله کار مي‌کنيم و اين مسئله براي ما مهم است.

مشرق: افغانستان از نوعي فساد مالي عميق و گسترده رنج مي‌برد. شخص رئيس‌جمهور و نهادهاي خارجي و حاميان مالي بار‌ها در اين زمينه صحبت کرده‌اند.

يکي از برنامه‌هاي انتخاباتي رهبران حکومت وحدت ملي اين بود که با فساد مالي و اداري به‌طور جدي برخورد کنند. به نظر شما حکومت وحدت ملي در مبارزه با اين پديده تا چه حد موفق بوده است؟

محقق: در رابطه با مبارزه با فساد مالي اقداماتي در افغانستان شده است که فساد مالي به‌طور زيربنايي از بين برود.

به‌ عنوان‌ مثال براي رفع‌شدن برخي سوءتفاهم‌ها هيچ‌کدام از وزراي پيشين به‌عنوان وزير به عضويت کابينه درنيامدند.

سعي شد افراد تحصيل‌کرده با آرايش فکري و سياسي نو به ميدان سياست در افغانستان وارد شوند.

تلاش شد که در قراردادهاي مالي شفافيت‌هايي ايجاد و قانون تدارکات اصلاح شود. اين بحث‌ها ادامه دارد و هنوز ما در اول کار هستيم.

مشرق: باراک اوباما، رئيس‌جمهور آمريکا، پيش‌تر اعلام کرد نيروهاي ايالات‌متحده تا پايان سال ٢٠١٦ افغانستان را به‌ طور کامل ترک مي‌کنند. خروج احتمالي همه نيروهاي خارجي از افغانستان، چه تأثيرات احتمالي‌ بر مسائل امنيتي افغانستان خواهد داشت؟

محقق: اين خطر وجود دارد که با خروج کامل نيروهاي نظامي بين‌المللي از افغانستان، کشور ما بيش از گذشته آسيب‌پذير شود ولي فکر مي‌کنم پيش از اين، همه جوانب و آثار احتمالي خروج کامل نيروهاي خارجي از افغانستان سنجيده خواهد شد و اميدواريم به آن مرحله نرسد.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :