Tuesday, November 21, 2017 | ﺳﻪشنبه 30 عقرب 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1394/08/18 روايت تجاوز يک داعشي به سه خواهر نوجوان

شرح مطلب

 «سولاف دختر سوريه اي تصور مي‌کند فاجعه‌اي که برايش رخ داده يک مريضي است و خوب خواهد شد، او در 10سالگي نمي‌تواند شرايط جديد در زندگيش را باور کند و با آن موافقت بيايد، خواهر بزرگتر مي‌گويد زمان زيادي طول کشيد تا به دو خواهر کوچکترش بگويد که هر سه حامله‌اند.»

فيلم مستند به نام «A157» روايتگر زندگي سه دختر کرد سوريه اي است که پدر خود را 20 روز قبل از حمله به شهر توسط گروه داعش از دست داده‌اند و معلومات از مادر خود نيز ندارند و حالا در اردوگاه زندگي مي‌کنند.

فيلم مستند روايت زندگي روکن، هيلين و کوچکترين خواهر 10 ساله آنها بنام سولاف است که بدون خانواده وسند هويت به نوعي زنداني شده‌اند، آنها حتي براي امور صحي خود نيز نمي‌توانند از اردوگاه خارج شوند. تا همين بخش از داستان، فيلم مستند سوژه کاملي ( جنگ، آوارگي، از دست دادن پدر و ناپديد شدن مادر) براي مخاطب دارد.

اين فيلم مستند با چند نما از کمپ آوارگان آغاز مي‌شود و بيننده با ديدن عبارت «A157» روي خيمه اي که در آن سه دختر نوجوان زندگي مي کنند ، متوجه چرايي نام‌گذاري فيلم مستند با اين نام مي‌شود.

خواهر بزرگتر نقش اصلي اين داستان واقعي و تلخ است و همچون مادر که فقط 15سال دارد براي دو خواهر 10 و 11 ساله‌اش وظيفه انجام مي دهد، او روبروي کامره مي‌نشيند و آرام آرام اصل ماجرا را براي مخاطب بازگو مي‌کند، دختر روزهاي پاياني سقوط شهرش را با خاطره‌اي از مادر بياد مي‌آورد که در جاي جاي خانه تابليت هايي براي خودکشي پنهان کرده بود تا روزي که داعشي‌ها به خانه آنها حمله مي‌کنند دختران شرافت خود را حفظ کنند، چرا که در نگاه مادر شرافت بيشتر از زندگي ارزشمند است.

نقش اصلي فيلم مستند موهاي خواهرانش را شانه مي‌کند و برايشان شعر مي‌خواند، شعرهايي که تلخ و دردآورند و انگار خواهر بزرگتر مي‌خواهد شما را آماده شنيدن فاجعه‌اي بزرگ نمايد که کارگردان از گفتن آن عاجز است. خواهر بزرگتر مي‌گويد سولاف کوچکترين خواهرش تا بحال دو بار اقدام به خودکشي کرده که ناموفق بوده و شرايط روحي بدي دارد، مخاطب تصور مي‌کند سولاف دوري از مادر و شرايط جنگ را تاب نياورده و گرچه خودکشي را ناپسند مي‌داند اما تا حدودي شرايط وي را درک مي‌کند اما باز همه از گفتن اصل ماجرا امتناع مي‌کنند.

کارگردان فيلم کامره خود را بيرون از خيمه آورده و زندگي در اردوگاه را به تصوير مي‌کشد، بازي‌هاي پسران نوجوان را که انتهايش در جنگ و نزاع است و آدمهايي که نمي‌دانند چه مي‌کنند و سر در گم هستند و باران و سردي که چادرهاي آوارگان نمي‌تواند راه نفوذش را ببندد.

کامره دوباره به سراغ سوژه‌هايش مي‌رود و اينبار با آنها به شفاخانه صحرايي در خارج از اردوگاه مي‌رود و پرده از حاملگي سولاف بر مي‌دارد و در جريان فيلم بيننده متوجه مي‌شود که هر سه دختر نوجوان حاملدار شده اند...

سولاف تصور مي‌کند فاجعه‌اي که برايش رخ داده يک مريضي است که خوب خواهد شد، او در 10سالگي نمي‌تواند شرايط جديد زندگيش را باور کند و با آن موافقت کند، خواهر بزرگتر مي‌گويد زمان زيادي طول کشيد تا به دو خواهر کوچکترش بگويد که هر سه حامله‌اند و بايد اين شرايط را درک کنند. 

با گذشت نيم اين فيلم مستند «A157» بيننده با تصور آنکه همه ماجرا را مي داند پاي درد و دل اين سه خواهر مي نشيند اما انگار کارگردان قصدا نمي‌خواهد تمام ماجرا را به تصوير بکشد. خواهر بزرگ از لحظه تلخ جدايي وحشيانه و غير انساني با مادر خود مي‌گويد و لحظه اي که هر سه خواهر به يک مرد داعشي سپرده مي‌شوند و وظايفي که در شستن لباس جنگجويان داعشي داشته‌اند.

اين فيلم مستند يکباره و بصورت غير منتظره از واقعيت تلخ پرده بر مي‌دارد که تلخي‌هاي بي پايان گذشته را به محاق مي‌برد، خواهر بزرگتر از بارداري هر سه دختر توسط يک جنگجوي داعشي سخن مي‌گويد، مسئله‌اي که ...

مستندساز در چند مقطع زماني دوباره به کمپ آوارگان مي‌رود که يکي از يکي دردناکتر است، يکبار براي به دنيا آمدن فرزند دختر 15 ساله و قاب‌هايي که از صورت مادر در مواجهه با فرزندش نشان مي‌دهد و بار ديگر زماني که سولاف نوجوان نتوانسته با شرايط جديد توافق کند و براي سومين بار خودکشي کرده و اينبار متاسفانه موفق شده است و جنين در شکم وي نيز چند ساعت پس از وي مرده بود.

در فرم و ساختار فيلم مستند«A157» اثر چندان پيچيده نيست و روايت خطي دارد و صحنه هاي خاص و ... که اين روزها در برخي فيلم مستندهاي پرخرج رواج يافته استفاده نمي‌کند و همين مسئله به اثر گذاري بيشتر اين فيلم کمک کرده است. برخي دقايق و لحظات بدون آنکه ضربه‌اي به ماهيت داستان وارد کند مي‌تواند با حذف 10 تا 15 دقيقه روايت بهتري داشته باشد.

در نهايت مي توان گفت فيلم مستند«A157» اثري براي ثبت در تاريخ است و به سختي مي‌توان روايت اين سه خواهر کُرد را ديد و از آن بعنوان يک فيلم مستند نام برد بلکه اين تصاوير سندي بر مظلوميت مردمي در دوره‌اي از تاريخ است که بشر ادعا مي‌کند در کمال انساني خود بسر مي‌برد.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :