Thursday, November 23, 2017 | پنجشنبه 02 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1394/11/30 خطرناک ترين تروريستان جهان

شرح مطلب

 علوش تنها يکي از ده‌ها تروريست خطرناک است که در منطقه وجود دارند و همه دنيا به تعقيب شان هستند، کساني که ميليون‌ها دالر جايزه براي سرشان گذاشته شده و پشت پرده بسياري از ناآرامي‌ها و کشتارهاي سال‌هاي اخير در جهان بوده‌اند.
زهران علوش کشته شد؛ اين خبري بود که چندي پيش سر خط خبرگزاري ها قرار گرفت و خيلي زود تصاوير و ويدئوهايش در سراسر سايت ها و شبکه هاي مجازي پخش شد. اهميت کشته شدن علوش به خاطر اين بود که او يکي از مهم ترين رهبران گروه هاي تروريستي مخالف دولت سوريه بود و کشته شدنش باعث مي شد اين گروه دچار تزلزل شود.
آن طور که منابع خبري سوريه گفته اند، کشته شدن علوش در اثر يک کار استخباراتي بسيار گسترده بوده و نهايتا اردوي سوريه توانسته محل برگزاري يکي از جلسات مهم جيش الاسلام را کشف کند و وقتي که علوش و معاونانش در اين ساختمان در شهر غوطه مشغول گفت و گو بودند، چندين موشک قابل رهگيري به آنجا اصابت و ساختمان را با خاک يکسان کرد تا دوسيه يکي از خشن ترين و خطرناک ترين تروريست هاي منطقه براي هميشه بسته شود، اما علوش تنها يکي از ده ها تروريست عجيب و غريبي است که در منطقه وجود دارند و همه دنيا به دنبالشان هستند؛ کساني که ميليون ها دالر جايزه براي سرشان گذاشته شده و پشت پرده بسياري از ناآرامي ها و کشتارهاي سال هاي اخير بوده اند.

1- امين الظواهري
داکتر دندان 62 ساله مصري، در حال حاضر نفر اول القاعده است و در صدر ليست خطرناک ترين تروريست هاي دنيا قرار دارد. با وجود حملات طيارات بي پيلوت امريکايي در مرز افغانستان و پاکستان، الظواهري همچنان زنده و فعال است و هر چند وقت يک بار، يک پيام صوتي مي فرستد و دنيا را به هم مي ريزد. او که توانسته رهبري بسياري از گروه هاي تحت نظر القاعده از افغانستان گرفته تا شمال افريقا را به دست بياورد، برخلاف بن لادن عقيده دارد که عمليات ها در سراسر جهان بايد با خرج بسيار کمتري انجام بپذيرند، اما مخرب تر باشند و روي اهداف نرم تمرکز داشته باشند؛ چيزي که شايد به معناي حملات سايبري به مراکز مهم امنيتي دنيا باشد و همين دستور که در قالب يک پيام صوتي در تابستان گذشته منتشر شد، باعث شد کشورهاي غربي و سازمان هاي امنيتي همه به تکاپو بيفتند و از حملات احتمالي جلوگيري کنند. جايزه تعيين شده براي دستگيري او از طرف دولت امريکا، 25 ميليون دالر است.

 

 

 

2- ابراهيم العسير
اين نام اصلي وي نيست، اما با اين وجود العسيري سبب بسياري از نگراني هاي سازمان استخباراتي کشورهاي غربي است. او يک جوان 31 ساله اهل عربستان سعودي و استاد بم سازي نيروهاي القاعده شبه جزيره است و به خطر بي رحمي مشهور شده. او ابداع کننده بم هايي است که به «لباس زير» مشهور شده اند و براي سرنگون کردن طيتره ي در ديترويت امريکا در روز کريسم 2009 از اين بم استفاده شده است.

العسيري يک بار يک بم را در روده برادر کوچکتر خود عبدالله کار گذاشت تا به وسيله آن محمد بن نايف، رييس اداره ضدتروريزم عربستان را بکشد. البته عبدالله در اين عمليات کشته شد، اما بن نايف زنده ماند. نشان تجاري و برند العسيري، PETN است. يکي پودر سفيدرنگ بي بو که توسط دستگاه ايکس ري قابل شناسايي نيست. العسيري هم اکنون احتمالا جايي در رشته کوه هاي جنوبي يمن است. بيشترين نگراني سازمان هاي استخباراتي اين است که او مهارت و تجربه اش را به ديگران هم ياد بدهد و آنها نيز بتوانند چنين بم هاي عجيب و غريبي بسازند. جايزه پيدا کردن العسيري، 5 ميليون دالر است.

 

 

 

3- نصير الوحيشي
زماني که الوحيشي دستيار مخصوص بن لادن بود، به زادگاهش يمن برگشت و به زندان افتاد، اما خيلي زود او و چند تن ديگر از اعضاي القاعده در سال 2006 با حفر زمين از زندان فرار کردند و به کمک يکديگر القاعده يمن را تاسيس کردند. او و دوستانش شروع کردند به حمله به سازمان هاي امنيتي يمن و همچنين تروريست هاي خارجي. آنها حمله اي را هم به سفارت امريکا در يمن انجام دادند. حالا او امير القاعده شبه جزيره (عربستان و يمن) است که به عنوان خطرناک ترين و فعال ترين شاخه القاعده شناخته مي شود.

درواقع مي شود گفت الوحيشي معاون اول الظواهري است و در سال 2012 ماموريت گرفت تا القاعده شمال افريقا را هم رهبري کند. هم اکنون نيروهاي الوحيشي به جنوب يمن رفته اند و در شلوغي هاي يمن آنجا را تصرف کرده اند. 10 ميليون دالر، جايزه اي است که براي پيدا کردن او تعيين شده است.

 

 

 

 

 

4- دوکو عمروف رهبر گروه امارت قفقاز، يک گروه چچني که مي خواهد شريعت اسلامي را در جنوب روسيه اجرا کند. در سال 2011، بم گذاري اين گروه در ميدان هوايي مسکو باعث مرگ 36 نفر شد و عمليات انتحاري ديگر در متروي مسکو در سال 2010، باعث مرگ 40 نفر شد. عمروف در سال 1946 در جنوب چچن به دنيا آمده و از جواني جزء گروه هاي جدايي طلب بوده است.

زماني که بوريس يلتسين در سال 1994 به چچن حمله کرد، عمروف يکي از اعضاي گروه هاي مدافع بود و عليه نيروهاي روسيه مي جنگيد. دولت امريکا براي پيدا کردن نشاني از محل قامت او 5 ميليون دالر جايزه تعيين کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

5- مختار بالمختار
اصالتا الجزايري است، اما در بيابان هاي بي پايان افريقا زندگي مي کند و مثل بسياري از افراد اين ليست، انسان بسيار سخت جاني است. تا چند سال پيش بالمختار هيچ شانسي براي قرار گرفتن در ليست خطرناک ترين ها نداشت، اما همان موقع از ايجاد گروهي با عنوان «امضاکنندگان با خون» خبر داد که قرار بود محافظي باشد در برابر هجوم دشمنان. کمي بعد، جنگجويان او به نيروگاهي در جنوب الجزاير حمله کردند و سه روز محاصره نزديک به 40 کشته از کارگران خارجي بر جاي گذاشت. از آن زمان نيروهاي بالمختار حملاتي را به آموزشگاه هاي نظامي و معادن اورانيوم فرانسه در نيجر ترتيب دادند.

او در ترکيب ترور و تجارت توانايي بالايي دارد و تسلطش بر بازار سيگار، لقب «آقاي مارلبرو» را براي او به همراه داشته است. همچنين او ميليون ها دالر به خاطر گروگانگيري در مالي به دست آورده. بالمختار در سال 1972 در خانواده اي فقير در جنوب الجزاير به دنيا آمد. در سال 91 به افغانستان سفر کرد تا در سال هاي جواني در جنگ عليه کمونيست ها بجنگد و سپس در شمايل يک جنگجوي خشن و با نامي جديد به الجزاير برگشت. «يک چشم» لقبي بود که به خاطر جراحت چشمش به او داده بودند. دولت امريکا 5 ميليون دالر جايزه براي کسي که استخباراتي از محل اقامت او داشته باشد، تعيين کرده است.

6- ابومحمد الجولاني
زماني که سوريه دچار جنگ داخلي شد، گروه الجولاني يا همان جبهه النصره تبديل شد به يکي از مهم ترين گروه هاي مخالف دولت. از جنوري 2010، النصره گروهي شده است با بيش از 10 هزار جنگجو که بسياري از آنها قبلا در عراق جنگيده بودند. اين گروه متخصص حملات انتحاري است و توانسته صدها نفر را اين گونه بکشد. الجولاني خودش در اپريل 2013 با ايمن الظواهري بيعت کرد و وزارت خارجه امريکا اين گروه را زيرمجموعه القاعده و شاخه اين گروه در عراق نامگذاري کرد.

الجولاني در فهرست تروريست هاي جهاني قرار گرفت. معلومات درباره الجولاني بسيار کم است و محل اقامت او به شدت محافظت مي شود. حتي مليت او نامشخص است، اما همه مي گويند که او زماني در عراق بوده است. همچنين منابع استخباراتي انگلستان گفته اند که چهره او در ملاقات ها همواره پوشيده است، حتي در ملاقات با رهبران ديگر. گمان مي رود که الجولاني مليتي سوريه داشته باشد و روابط بسيار نزديکي هم با ابومصعب الزرقاوي، فرمانده پيشين القاعده در عراق داشته است.

 

 

 

7- ابوبکر البغدادي
رهبر داعش در شهر سامرا عراق به دنيا آمده و حالا تقريبا 40 ساله است. طي اين چند سال حسابي معروف شده و نيروهايش در عراق و سوريه هزاران نفر را کشته اند. همين چند روز پيش خبر رسيد که نيروهاي او از زمان اشغال شهر موصل نزديک به 800 زن را کشته اند. او زماني در ابوغريب زنداني بود، اما ناگهان آزاد شد و طي سه چهار سال، تبديل شد به رهبر مخوف ترين و وحشي ترين گروه تروريستي تاريخ.

گروهي که عقيده دارد تنها خودشان مسلمان هستند و هر کس با آنها نيست، کافر است و خونش مباح. دولت امريکا براي معلومات از مکان اختفاي او 10 ميليون دالر جايزه تعيين کرده است. هر چند که چند ماه پيش تصاويري از عمليات جراحي او در شفاخانه اي در سرزمين هاي اشغالي به بيرون درز کرده بود. او هيچ گاه با بن دلان و بعد از آن با الظواهري بيعت نکرده و از بقيه خواسته تا بيايند و با او بيعت کنند.

 

 

8- سراج الدين حقاني
شبکه حقاني يکي از خطرناک ترين گروه هاي تروريستي در افغانستان است که طي اين سال ها حملات مرگبار بسياري را در کابل انجام داده است. سازمان هاي استخباراتي گفته اند در پي حملات انتحاري اين گروه از سال 2008 تا حالا، بيش از هزار سرباز کشته و زخمي شده اند. حقاني حدودا 40 ساله است و پسر بنيانگذار اين گروه است.

او متعلق به قبيله زدران است که در ميانه مرزهاي پاکستان و افغانستان و حوالي ولايت خوست پراکنده شده اند. حقاني روابط بسيار نزديکي با القاعده و طالبان دارد، اما گفته مي شود در اين گروه نيروهاي چچني و تاجيک هم حضور دارند. دولت امريکا براي معلومات از محل اقامت حقاني 5 ميليون دالر جايزه تعيين کرده است.

 

 

 

 

9- ابوبکر شيخو
رهبر گروه افراطي بوکوحرام که فعاليت گسترده اي در غرب افريقا دارد؛ يک گروه سلفي که تمرکزش در شمال نيجريه است و با گروه هايي در مالي هم ارتباط دارد. هدف اصلي اين گروه مسيحيان و کليساهاي آنها است. هر چند که همين چند وقت پيش اين گروه حملات به شيعيان را هم آغاز کرد. در سال 2012، گروه بوکوحرام به دانشگاهي در يوبه حمله و بيش از 40 دانشجو را در حالي که خواب بودند، قتل عام کرد.

در سال 2010، شيخو اعلام کرد که به مواضع غربي ها حمله خواهد کرد و در همان سال در حمله انتحاري به دفتر سازمان ملل در ابوجا، 23 نفر را از بين برد. دولت امريکا براي معلومات درباره شيخو 7 ميليون دالر جايزه گذاشته شده است.

 

 

 

 

10- احمد عبدي گودان
گودان با مختار ابوزبير، از سال 2008 رهبر گروه الشباب در سوماليا است؛ گروهي که از گذشته تمرکزش اجراي شريعت اسلامي در سوماليا بوده است، اما گودان تمرکز الشباب را روي انجام عمليات هاي تروريستي خارج از مرزهاي سوماليا گذاشت. به خصوص در کشورهاي شرق افريقا مثل اوگاندا و کنيا که به دولت سوماليا در مبارزه با تروريست ها کمک مي کردند و همين طور عليه منافع کشورهاي غربي در شرق افريقا.

مرکز خريد وست گيت که در نايروبي مورد حمله قرار گرفت، زير نظر الشباب بود، اما اين حمله مرگبارترين حمله اين گروه در خارج از سوماليا نبود. در سال 2010، الشباب يک بم انتحاري را در کالامپالا، پايتخت اوگاندا منفجر کرد که به کشته شدن بيش از 70 نفر انجاميد. اما کشتار وست گيت که 67 کشته بر جاي گذاشت، نشان از علاقه گودان و نزديک شدنش به القاعده داشت. در يک فايل صوتي او به اين مطلب اشاره کرده که «اين جمله تنها 10 روز بعد از روز مقدس 11 سپتمبر صورت گرفته است.»
گودال در حال حاضر 36 ساله است و اصالتي سوماليايي دارد. تصاوير بسيار کمي از او جود دارد و ترجيح مي دهد بيشتر فايل هاي صوتي منتشر کند. دولت امريکا 7 ميليون يورو به کسي که معلومات از محل او داشته باشد، جايزه مي دهد.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :