Tuesday, November 21, 2017 | ﺳﻪشنبه 30 عقرب 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1395/04/11 دو سال پس از اعلام «خلافت» از داعش چه مانده است؟

شرح مطلب

 روزنامه ديلي تلگراف در دومين سالروز اعلام خلافت خود خوانده ابوبکر البغدادي گزارش مفصل از وضعيت کنوني اين گروه منتشر کرد.

به گزارش کانال خبري العالم، روزنامه "ديلي تلگراف" با اشاره به فرا رسيدن دومين سالروز اعلام "خلافت اسلامي در عراق و شام" توسط ابوبکر البغدادي است، به تشريح وضعيت کنوني داعش پرداخت و نوشت:

«داعش در تابستان 2014 ميلادي مساحت گسترده‌اي از خاک سوريه و عراق را تصرف کرد و دروازه هاي مرزي بين آنها را برچيد.

در طول دوسال گذشته، نفوذ داعش در گروههاي تندروي ديگري نظير بوکوحرام در نايجريا، ابوسياف در فيليپين و امارت قفقاز در روسيه گسترش يافت و همه آنها به البغدادي اعلام وفاداري کردند.

داعش در طول اين دوسال، دهها حمله در منطقه شرقميانه و غرب از جمله سرنگون کردن طياره حامل اتباع روسيه در شبه جزيره سينا و حملات پاريس و سواحل سوسه و موزيم باستاني تونس را اجرا کرد.

اما سرزمينهاي داعش، در سايه نبرد عليه اين گروه در مناطق مختلف عراق نظير رمادي، هيت و فلوجه در عراق، و سرت در ليبيا و نيز شکست هايش در سوريه، تا حد زيادي کوچک شده، بيش از يک سوم اراضي خود از دست داده، جنگجويان خارجي اين گروه سرخورده شده و شمار عناصر جدا شده از اين گروه رو به افزايش گذاشته است.

اما با اين حال، مسئولان امريکايي و انگليسي هشدار مي دهند که پيروزي نهايي هنوز دور از دسترس است؛ زيرا داعش خود را با اوضاع سازگار و راهبرد خود را دوباره سازماندهي مي‌کند؛ بر اساس راهبرد جديد داعش، به نظر مي رسد تمرکز روي حملات تروريستي مهمتر از کنترول بر اراضي باشد.

داعش در عراق

ائتلاف بين المللي مي‌گويد که حملات هوايي و عمليات زميني نيروهاي امنيتي عراق و پيشمرگه باعث شده است که داعش 45 فيصد از اراضي تحت کنترول خود را از دست بدهد.

داعش در هيت، الرطبه، الرمادي و هفته گذشته در فلوجه شکست خورد. اما نبرد بزرگ در شهر موصل خواهد بود که بيش از يک ميليون نفر در آن زير سلطه داعش هستند. نيروهاي پيشمرگه کرد نيز که به سمت روستا ها و شهرک هاي جنوب شهر موصل عراق حرکت مي کنند هنوز چند ماه تا رسيدن به اين شهر فاصله دارند.

داعش در سوريه

در سوريه اوضاع پيچيده‌تر است. دولت سوريه شهر باستاني تدمر را امسال از داعش پس گرفت.

در ماه گذشته نيز نيروهاي دولتي سوريه حمله اي را براي بازپس گيري شهر رقه مقر اصلي داعش اجرا کردند.

عناصر مسلح سوريه مخالف نيز که از حمايت امريکا برخوردارند، برخي دستاوردها را کسب کردند و شهر راهبردي منبج را در مرز با ترکيه به کنترول درآوردند.

درآمدهاي داعش

درآمد داعش نيز در سال گذشته به خاطر از دست دادن اراضي و مردم آن که ماليات مي دهند، 30 فيصد کاهش يافته است.

درآمد ماهيانه داعش از 56 ميليون پوند در ماه مارچ به 40 ميليون پوند در ماه گذشته کاهش يافته است. در اين ميان، صنعت نفت داعش زير ضربات هوايي آسيب ديده است.

ادوارد استرينجر، مسئول انگليسي مبارزه با داعش گفت: 40 فيصد درآمد داعش از فروش نفت عراق و سوريه، 40 فيصد از ماليات و 20 فيصد از فعاليت هاي مجرمانه بود اما بعد از حملات هوايي، 20 فيصد درآمد داعش از فروش نفت است و 50 فيصد از ماليات و 30 فيصد از فعاليت هاي مجرمانه.

نفت (تيل) داعش

در حالي که زماني درآمدهاي نفتي داعش به ماهانه 30 ميليون پوند مي‌رسيد، ارزيابي‌ها درحال حاضر نشان مي‌دهد که فروش نفت اين گروه به 11 ميليون پوند در ماه کاهش يافته است.

ماليات‌هاي داعش

جمعيت افراد ساکن در سرزمين هاي تحت کنترول داعش که با پرداخت ماليات به اين گروه بخش مهمي از منابع مالي آن را تأمين مي کنند، از 9 ميليون نفر در سال 2015 به 6 ميليون نفر کاهش يافته است.

تحقيقات نشان مي‌دهد که داعش در تلاش براي افزايش ماليات گيري از مردم براي کسب درآمد است و مجبور شده است حقوق عناصر خودش را 50 فيصد کاهش دهد.

باج گيري براي آزادي گروگان‌ها

اين گروه همچنين در سالهاي 2013 و 2014 ميلادي بيش از 10 روزنامه نگار غربي و نيروي امدادرسان را در سوريه ربود و از دريافت پول در قبال آزادسازي آنها ده‌ها ميليون دالر به جيب زد.

جنگجويان داعش

ديده‌بان حقوق بشر سوريه برآورد کرده بود که شمار عناصر داعش زماني که اين گروه در اوج قدرت خود بود، به 80 تا 100 هزار نفر در عراق و سوريه مي‌رسيد. به گفته ائتلاف بين‌المللي، بيش از 25 هزار نفر از اين نيروها در دو سال گذشته کشته شده‌اند.

به گفته وزارت دفاع امريکا، ميزان ورود جنگجويان خارجي به عراق و سوريه به ميزان 90 فيصد در سال گذشته کاهش يافته است. با وجود اين گسترش اين گروه تروريستي در ديگر مناطق جهان کند نشده است.

گروه‌هاي افراط گراي انصار بيت المقدس در مصر، جماعت أنصار التوحيد در هند، شبکه القاعده در شبه جزيره عربي و يمن، بوکوحرام، امارت قفقاز و روسيه، جند الخلافه در الجزاير و مصر و گروه‌هايي از طالبان پاکستان با داعش بيعت کرده‌اند.

حملات داعش

کشتن پنج روزنامه نگار انگليسي و امريکايي و نيروهاي امداد رسان، کشتن يک سرباز در کانادا و حمله به پارلمان، انفجار يک خودرو در کارخانه توليد گاز در سان کوينتين نزديک ليون فرانسه، حمله به موزه باردو در تونس، حمله به مجله شارلي ابدو در فرانسه، حمله به منطقه سوسه در تونس، سرنگون کردن طياره مسافربري روسيه بر فراز صحراي سينا، حملات پاريس، حمله به مرکز مريضان رواني در سان برناردينو در ايالت کاليفرنيا، حمله در نزديک مسجد اياصوفيه در استانبول، حمله به ميدان هوايي بروکسل، حمله به باشگاه شبانۀ همجنسگرايان اورلاندوي امريکا و حمله به ميدان هوايي استانبول از حملات داعش در دو سال اخير بوده است.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :