Tuesday, November 21, 2017 | ﺳﻪشنبه 30 عقرب 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1395/07/13 وحيدمژده:ملارسول کشته شده است/ملا منان نيازي در وزيراکبرخان کابل است

شرح مطلب

وحيد مژده کارشناس مسايل سياسي با اعلام مرگ ملا رسول رهبر شاخه انشعابي طالبان در يک گفتگوي اختصاصي با خبرگزاري فارس ايران گفت: حزب اسلامي پيش از اينکه با دولت مصالحه کند، با امريکا توافق کرده ضمن اينکه امريکا با آوردن حکمتيار مي‌خواهد کرزي را از صحنه سياسي حذف کند.

متن کامل گفتگوي فارس با وحبد مژده قرار ذيل است :

 سوال: تحولات دروني که اخيراً در بين طالبان اتفاق افتاده چه مواردي است؟ آيا ملا رسول تاکنون از زندان پاکستان آزاد نشده است؟

جواب: در مورد ملا رسول رهبر شاخه انشعابي طالبان بايد گفت که وي مدت‌ها پيش کشته شده است.

اما آخرين تحولات دروني ظاهراً پيوستن برخي فرماندهان اين گروه که در زمان اخترمحمد منصور از اين گروه جدا شده بودند در حال پيوستن مجدد در گروه هستند مانند اينکه ملا جليل و ملا قيوم ذاکر اخيراً با آخندزاده اعلام بيعت کرده‌اند.

به نظر مي‌رسد، رهبر جديد طالبان برخلاف اخترمحمد منصور که پرواي فرماندهان ناراضي را نداشت، نمي‌خواهد که فرماندهي از وي ناراضي باشد، به همين ترتيب ديده مي‌شود تا حدي هبت‌الله آخندزاده در اين کار خود موفق نيز بوده است.

سوال: دقيقاً ملارسول چه زماني، در کجا و توسط چه کساني کشته شده است؟

جواب: در روزهايي که گفته مي‌شد طالبان به ولسوالي شيندند ولايت هرات حمله کرده و جاويد ننگيال يکي از معاونان ملا رسول پس از زخمي‌شدن به دولت پيوست، حرف‌هايي در مورد مرگ ملا رسول نيز وجود داشت، اما کشته شدن رهبر شاخه انشعابي طالبان از سوي اين گروه کتمان مي‌شد.

به همين دليل «عبدالمنان نيازي» پس از گذشت دو ماه اعلام کرد که از ملارسول خبري در دست نيست، به همين دليل ما رهبر جديدي انتخاب کرده‌ايم.

زمان دقيق کشته شدن رهبر شاخه انشعابي طالبان به روزهاي که حمله طالبان بر شيندند جريان داشت و اخترمحمد منصور نيز کشته شد بر مي‌گردد، البته در آن زمان اين خبر کتمان مي‌شد، اما پس از آن عبدالمنان نيازي اين مسئله را در برخي محافل دروني طالبان اعلام کرد.

سوال: وضعيت عبدالمنان نيازي به نظر شما چگونه است؟ آيا فرماندهان ارشد شاخه انشعابي طالبان را با خود نگه‌داشته يا خير؟

جواب: به نظر من عبدالمنان نيازي در منطقه وزير اکبرخان شهر کابل زندگي مي‌کند.

سوال: طالبان قندوز را تصرف کرد، هدف اين کار طالبان چيست؟ در حاليکه آنها مي‌دانند قادر به کنترول يک شهر به طور دائمي نيستند؟

جواب: اين حمله از نگاه ما به دو مسئله و آن اينکه برگزاري نشست بروکسل براي افغانستان و پيوستن حزب اسلامي به دولت بر مي‌گردد.

طالبان در نخستين سالروز سقوط قندوز اقدام به تصرف اين شهر کردند، اين گروه در حقيقت خواستند قدرت خود را به جامعه جهاني نشان داده و بگويند که اگر به دولت کابل کمک هم کنيد، اين دولت ناکارا بوده و پول‌هاي شما به هدر مي‌رود.

ديگر اينکه گلبدين حکمتيار گفته بود که در صف طالبان افراد زياد من حضور دارند و اگر با دولت مصالحه کنم اين افراد از ما تبعيت خواهند کرد، طالبان براي اشتباه ثابت کردن اين موضع حکمتيار به قندوز، شهرستان ناوه هلمند و شهر پلخمري در يک روز حمله کرد.

طالبان تصميم ندارند براي هميشه در شهر قندوز بمانند و تنها براي اشتباه ثابت کردن اظهارات حکمتيار و تحت شعاع قرار دادن نشست بروکسل اقدام به اين حمله و تصرف کرده است.

سوال: طالبان در جريان دو سال عمر دولت وحدت ملي قوي‌تر شده‌اند يا ضعيف‌تر؟

جواب: مسئله اين است که دولت وحدت ملي را چگونه يک دولتي مي‌بينيم، دولتي که براي مردم کار نکرده و ملت از آن ناراض باشد، نارضايتي تنها بين مردم ملکي باقي نمانده بلکه در بين نيروهاي مسلح نيز رسيده است.

نيروهاي مسلح معتقدند که براي چه در سنگرهاي جنگي بجنگند؟ براي دولتي که در فساد غرق است يا براي کساني که ادعاي مبارزه با فساد مي‌کنند اما خود آنها در فساد غرق هستند؟

بنابرين ضعف دولت سبب قوت طالبان شده تا جايي که شبه‌نظاميان اين گروه هم‌اکنون اکثر تسليحات خود را يا از نيروهاي دولتي به اصطلاح غنيمت گرفته و يا خريده‌اند.

در نتيجه فساد موجود در بين مقام‌هاي ارشد دولت و مسئولان نظامي سربازان دولتي تجهيزات و حتي غذاي خود را به طالبان مي‌فروشند که خود زمينه‌ساز تضعيف دولت و قوت طالبان شده است.

سوال: با آنکه توافقنامه صلح دولت با حزب اسلامي امضا شده اما تاکنون گلبدين حکمتيار به کابل نيامده است، چرا؟

جواب: حزب اسلامي معتقد است که دولت کابل در جهت حذف نام گلبدين حکمتيار از ليست سياه بايد اقدام کند و اکنون به نظر مي‌رسد که اين کار پس از نشست بروکسل صورت بگيرد، زيرا بر اساس اعتقاد حزب اسلامي روند حذف نام رهبر اين حزب از ليست سياه روز (شنبه) هفته جاري آغاز شده است.

ظاهراً همين مسئله دليل عدم حضور علني حکمتيار در کابل است، اما اينکه پس از حذف نام حکمتيار از ليست سياه چه خواهد شد، سخت است که پيش‌بيني شود، زيرا تصميم‌هاي رهبر حزب اسلامي غير قابل پيش‌بيني است.

معتقدم تا زمانيکه حکمتيار به کابل حضور نيابد، روند مصالحه به درستي پيش نخواهد رفت و اگر وي دور از کابل و در مکان ديگري مانند زمانيکه صدراعظم بود اما در کابل حضور نداشت، زندگي کند، مصالحه با وي هيچ سودي نخواهد داشت.

سوال: پس از مصالحه حزب اسلامي با دولت، اميدواري‌هاي بوجود آمد که گويا طالبان هم به پاي ميز مذاکره حاضر خواهند شد، آيا اين مسئله امکان‌پذير است؟

جواب: حزب اسلامي روي يک ماده توافقنامه بسيار تأکيد داشت و اگر آن ماده تحقق يابد، معتقدم که گامي به سمت صلح برداشته خواهد شد و آن اينکه زمان دقيق خروج نظاميان خارجي از افغانستان مشخص شود.

اگر اين تاريخ توسط امريکايي‌ها اعلام شود، شايد گامي براي آغاز مذاکره با طالبان نيز با آن برداشته شود.

طالبان نيز چنين خواستي از امريکا‌يي‌ها در گذشته داشته‌اند تا مذاکرات بين‌الافغاني را آغاز کنند، اما پرسش اين است که چرا امريکايي‌ها به اين خواست طالبان پاسخ نداده و به حزب اسلامي پاسخ داده است؟

فکر مي‌کنم در ماده چهارم توافقنامه صلح حزب اسلامي با دولت کابل به طوري آمده که حزب اسلامي با زمان خروج ذکر شده در پيمان امنيتي کابل – واشنگتن موافق بوده و حکمتيار به اين مسئله که هر زماني امريکايي‌ها از افغانستان خارج شدند تن داده است.

به اين مسئله تاکنون از سوي حزب اسلامي توجهي نشده و معتقدم که در آينده بين دولت و حزب اسلامي روي همين نکته مشکلاتي بوجود خواهد آمد.

سوال: اظهارات جانبداران حامد کرزي تا چه حد بر طالبان تأثير دارد؟ آيا طالبان با اين اظهارات تشويق به مذاکره خواهند شد؟

جواب: کرزي زمانيکه رئيس جمهور بود حتي بر افراشته شدن پرچم طالبان در قطر را تحمل نکرده و در نتيجه مخالفتش دفتر قطر بسته شد و راهي که ممکن براي آغاز مذاکرات سودمند باشد را شخص کرزي بست.

حامد کرزي اکنون با اين اظهارات خود هر هدفي که داشته باشد، به آن نخواهد رسيد، ضمن اينکه معتقدم مصالحه حزب اسلامي با دولت کابل بدون همکاري امريکا امکان‌پذير نبود.

پيش از مذاکره دولت با حزب اسلامي، اين حزب توافقي با امريکا کرده بود و پس از آن دولت کابل با حکمتيار همسو شد، بنابرين هدف امريکا اين است که کرزي را به عنوان يک رهبر سياسي از صحنه حذف کرده و حکمتيار را جايگزين وي کند.

کرزي که سال‌ها به نمايندگي از قوم پشتون رئيس جمهور بوده و امتيازات کلاني را گرفته حالا از چشم امريکايي‌ها افتاده و بايد شخصي ديگري بيايد که اين شخص حکمتيار است، حکمتيار مي‌آيد تا کرزي حذف شود.

رئيس جمهور پيشين افغانستان دقيق شخصي است که حزب اسلامي را به 7 بخش تقسيم و براي هر کدام در کابل دفتر داد و دليل اين کار کرزي نيز تضعيف حکمتيار بوده و نمي‌خواست رهبر حزب اسلامي با امريکايي‌ها معامله کند و اگر معامله هم شود حکمتيار به عنوان شخصيت ضعيف تحت توجه امريکايي‌ها قرار نگيرد.

اما ظاهراً سياست‌ها تغيير کرده و در صورت حضور حکمتيار وي به عنوان نماينده قوم پشتون در نظام خواهد بود و به اين ترتيب حامد کرزي بيشتر از پيش به حاشيه رانده خواهد شد.

سوال: اکنون آيا زمزمه‌اي بين رهبران طالبان براي آغاز مذاکرات صلح با دولت کابل وجود دارد؟

جواب: اصلاً چنين چيزي وجود ندارد، زيرا طالبان تمام تلاش‌هاي خود را در جهت رسيدن به صلح آنطوري که خودشان مي‌خواستند، انجام دادند اما تمام اين تلاش‌ها بي‌‌نتيجه مانده است.

اختلاف افغانستان – پاکستان نيز در اين خصوص براي طالبان بسيار مهم است، زيرا حداقل استفاده آنها از وضعيت موجود درمان زخمي‌هاي طالبان در خاک پاکستان است.

به صورت کلي، جريان اوضاع به سود دولت کابل نيست، زيرا بيشتر اعمال دولت شعاري است مانند اينکه در سرپل بند برق مي‌سازيم در حاليکه در آنجا جنگ شديدي جريان دارد.

سوال: راهي که افغانستان را به سمت صلح مي‌برد کجاست؟

جواب: در داخل افغانستان متأسفانه گروه‌هاي قومي از يکديگر هراس دارند و معتقدند که در صورت خروج خارجي‌ها امتيازات آنها از بين خواهد رفت به همين ترتيب آنها منافع خود را در ادامه جنگ مي‌بينند تا در برقراري صلح.

تاکنون اجماعي تشکيل نشده که همه معتقد شوند که صلح براي همه خوب است و از سوي ديگر ادامه کمک‌ها نيز وضع ما را بدتر مي‌کند تا اينکه بهتر شويم، زيرا هميشه چشم ما به سوي جيب خارجي‌ها خواهد بود.

در بعد خارجي بايد گفت که منافع غربي‌ها بويژه امريکا هم‌اکنون در افغانستان مشخص نيست، امريکا به خواست طالبان پاسخ نداده اما به خواست حزب اسلامي پاسخ داده و اين گروه را براي تقويت دولت کابل به مصالحه کشانده تا پس از خروج آنها جنگ با طالبان در افغانستان ادامه داشته باشد.

بنابرين در داخل کشور اجماعي براي برقراري صلح وجود ندارد و در خارج نيز خارجي‌ها در سدد ادامه جنگ در کشور هستند.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :