Tuesday, November 21, 2017 | ﺳﻪشنبه 30 عقرب 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1395/12/20 نتانياهو و اردوغان در مسکو به دنبال چه هستند؟

شرح مطلب

سايت اينترنتي روسي  «لنتا.رو» در تحليلي نوشته است: «ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه امروز(جمعه) با رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه که براي شرکت در ششمين شوراي همکاري روسيه-ترکيه در بالاترين سطح به مسکو سفر کرده، ديدار و گفتگو نمود. رهبران دو کشور در جريان مذاکرات خود علاوه بر ابعاد مختلف همکاريهاي اقتصادي، روند اوضاع در سوريه را نيز مورد بررسي قرار مي دهند. اين ديدار در حالي انجام مي شود که روز گذشته نيز بنيامين نتانياهو صدراعظم اسرائيل نيز با رهبر روسيه ديدار کرده و سوريه باز هم موضوع اصلي مذاکرات دو طرف بود.

چند روز قبل  والري گراسيموف لوي درستيز نيروهاي مسلح روسيه به شهر انتالياي ترکيه سفر کرد تا با همتايان ترکي و امريکايي خود ديدار کند. طبق معلومات خبرگزاري ترکي اناتولي، مقامات بلندپايه نظامي سه کشور به تبادل نظر در خصوص ايجاد مکانيزمي براي ممانعت از وقوع حوادث هوايي در آسمان سوريه در جريان عمليات نظامي هر يک از طرفين در مبارزه با داعش پرداختند.

در رابطه با اسرائيل و موضع گيري آن در قبال بحران سوريه نيز بايد گفت که نگراني اصلي مقامات تل ابيب، سياست تهران در اين رابطه است. نتانياهو در ديدار روز گذشته خود مثالهايي از اين قبيل نگرانيها را براي ولاديمير پوتين تشريح کرد.

اسرائيل و ترکيه هر دو نگران اوضاع در سوريه هستند

در محافل کارشناسي معتقدند که سفر اردوغان و نتانياهو به مسکو، هر دو بازتاب يک نوع تمايل است. ايرينا زوياگلسکايا کارشناس ارشد موسسه شرق شناسي آکادمي علوم روسيه مي گويد: «در حال حاضر قدرتهاي منطقه نقش بسيار مهمي را در روند اوضاع در سوريه بازي مي کنند و مذاکرات مربوط به سوريه در آستانه اين مسئله را به خوبي نشان داده است. در اين رابطه مي توان گفت که اسرائيل ارتباط مستقيم با مسائل نداشته و بدرستي نمي داند که چه کساني در عرصه عملياتي سوريه فعال هستند. البته آنها مواضع خاص خود را داشته و به همين دليل مي خواهند از زبان مقامات روسي از روند اوضاع آگاه شوند. براي آنها بسيار مهم است که مبارزين جنبش حزب الله لبنان در سوريه حضور نداشته باشند.»

اين کارشناس معتقد است که در جريان بحران سوريه و به خاطر نياز مقامات دمشق به کمک نظامي نيروهاي حزب الله در مبارزه با تروريستها، اين جنبش تقويت شده است. اين در حالي است که اسرائيل اصلا مايل نيست که اين گروه در خاک سوريه هم علاوه بر لبنان قدرت گرفته و براي اين رژيم دردسر ساز شود به همين دليل اصرار دارد که آنها بايد خاک سوريه را ترک کنند. البته مسئله ايران کاملا متفاوت است . ايران داراي نقش کليدي در حمايت از دولت سوريه است. در اين رابطه مواضع اسرائيل و برخي کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس بر يکديگر منطبق شده و نفوذ روزافزون ايران در منطقه را براي خود تهديد مي بينند و هرچند بطور علني گفته نمي شود، ولي مقامات انقره نيز موضع گيري مشابهي در اين زمينه دارند.

زوياگلسکايا توضيح داده است: «البته مقامات ترکيه  و تهران بارها از اقدامات يکديگر در سوريه انتقاد کرده اند، ولي نگراني اصلي رهبران ترکيه، فعلا نه ايران بلکه مبارزين کرد هستند. مقامات در انقره مايل نيستند که اوضاع در سوريه به گونه اي پيش رود که منطقه خودمختار کردنشيني در نزديکي مرزهاي اين کشور بوجود آيد. در شرايط کنوني ايران چالش جدي براي ترکيه نيست، اين کشور فعلا مشغول حل کردن مشکل کردهاست.»

مشارکت روسيه و ايران بسيار فراتر از بحران سوريه است

وي افزوده است: «با هميه اين مسائل بعيد بنظر مي رسد که مسکو بخاطر نگرانيهاي تل ابيب و انقره، از همکاريهاي خود با ايران در مبارزه با تروريزم در سوريه صرف نظر کند. روابط مسکو با تهران در چارچوب مسائل شرقميانه داراي اهميت زيادي براي هر دو طرف است.»

به گفته وي، «برخي مواقع مخالفان روسيه و حتي متحدين آن، روابط مسکو و تهران را محدود به شرقميانه و متمرکز روي حل بحران در سوريه ارزيابي مي کنند، در حاليکه چنين نيست. سياست ايران در منطقه قفقاز و آسياي مرکزي نيز براي مسکو اهميت زيادي دارد. ايران کشوري است که روابط مسکو با آن طي چند سال گذشته دائما در حال توسعه بوده و اين خط مشي ادامه خواهد يافت. نکته دوم هم اين است که نقش ايران در حل و فصل بحران سوريه بسيار با اهميت است و هر مسئله اي که روابط مسکو با تهران را برهم بزند، تاثير منفي و عميقي بر اوضاع سوريه خواهد داشت. به همين دليل مقامات مسکو در رابطه با ايران بسيار محتاط عمل مي کنند. البته مسلما مواضع امريکا، اسرائيل و ديگر کشورها را نيز در نظر خواهند داشت.»

سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه نيز بارها به نقش مثبت ايران اشاره کرده و تاکيد نموده است که تهران در عرصه نبرد زميني در سوريه، نقش مثبتي دارد و روسيه در عمليات هوايي نقش آفريني مي کند. ضمن اينکه روسيه، ايران و ترکيه که به محور سه جانبه در حل و فصل بحران سوريه معروف شده اند، مذاکرات بين المللي با حضور طرفين درگير در سوريه را در آستانه (پايتخت قزاقستان) سازماندهي کرده اند که در تعيين مکانيزم کنترول آتش بس در داخل سوريه و همچنين فراهم شدن مقدمات برگزاري مذاکرات بين سوريه اي در ژنيو، نقش مثبت داشته است.»

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :