Tuesday, November 21, 2017 | چهارشنبه 01 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/01/26 نشريه ديپلومات:طالبان چالش‌ جديد براي آسياي مرکزي اند

مشروح خبر

 اوران بيتوبيکوف کارشناس مسائل سياسي در يادداشتي براي نشريه ديپلومات نوشت: اگر طالبان در تاسيس امارات اسلامي موفق شوند، افغانستان بار ديگر به مرکز تروريزم جهاني تبديل خواهد شد که بايد رهبران آسياي مرکزي را نگران کند.

اين کارشناس مسائل سياسي در ادامه يادداشت خود براي نشريه ديپلومات نوشت: «جنگ در افغانستان –‌اندکي بيش از يک‌ونيم دهه – يک مشکل اوليه‌ امنيتي براي کشورهاي آسياي مرکزي است. رهبران اين منطقه از گسترش بي‌ثباتي از اين منطقه‌ جنگي به شمال هراس دارند.

افغانستان ميزبان گروه‌هاي تروريستي‌ است که ابتدا در آسياي مرکزي شکل گرفتند و به طالبان وابسته‌اند، طالباني‌که خود آرزوي تشکيل يک امارت اسلامي در افغانستان را در سر دارد.

تحليل اقدامات جنگي در افغانستان نشان مي‌دهد که پيروزي‌هاي نظامي طالبان افراطي‌گريان آسياي مرکزي را تحريک کرده است. جنگجويان «کاتبات الامام بخاري‌»که عمدتا ازبک‌ها و قرقيزها را شامل مي‌شود، يک سري حملات موفقيت‌آميز را در نخستين ماه‌هاي 2017 انجام دادند.

بيتوبيکوف مي‌نويسد: در مارچ 2017، وب‎سايت کاتبات الامام بخاري چند ويديو را به زبان ازبکي منتشر کرد. يکي از اين ويديوها، اعضاي مسلح ازبک را در کوه‌هاي افغانستان در حال گشتزني نشان مي‌دهد. سپس تروريستي به نام مجاهد ادريس به يک دفتر پوليس افغانستان فير مي‌کند.

هرباري‌که مرمي به اين ساختمان اصابت مي‌کند، اين تروريست مي‌گويد «به هدف خورد». اين تروريست گلوله باران شديدي را آغاز مي‌کند، سپس فردي به نام مجاهد سيف الرحمن با صورت پوشيده ظاهر مي‌شود که اسلحه‌ در دست دارد.

وي مي‌گويد: «ما حمله‌ را تحت رهبري امارت اسلامي‌افغانستان انجام مي‌دهيم و مجاهدين طالبان در اين جنگ در کنار ما مي‌ايستند. ما از خدا مي‌خواهيم جهاد اسلامي‌ را ادامه دهد. سرزمين‌هاي جديد، پيروزي‌هاي جديد در انتظار ما است. اگر اراده خدا باشد، به هدف‌ما مي‌رسيم».

در ويديويي ديگري، ستيزه‌جويان در شمال افغانستان موتر هاي اردوي افغانستان را منفجر مي‌کنند، در حالي‌که يک گوينده غيرقابل مشاهده به زبان ازبکي مي‌گويد: «مجاهدين امام البخاري تحت بيرق امارت اسلامي‌افغانستان جنگ مقدسي را عليه کافران در ولايت‌هاي فارياب و جوزجان قهرمانانه آغاز مي‌کنند».

وب‌سايت کاتبات الامام بخاري 10 ويديو ديگر را منتشر کرده و ادعا مي‌کند حملات موفقيت‌آميز اين گروه تحت فرماندهي طالبان عليه نيروهاي مسلح افغانستان را به تصوير مي‌کشد. اين احتمالا ثابت مي‌کند که گروه‌هاي بنيادگراي آسياي مرکزي زير سايه‌ي طالبان در افغانستان فعاليت دارند – برخلاف آن‌چه طالبان ادعا مي‌کند.

در ماه جون 2016، طالبان بيانيه‌اي را صادر کردند که هدف آن کشورهاي آسياي مرکزي بود، کشورهايي‌که به‌طور فزاينده‌ در مورد فعاليت جنگجويان در امتداد مرزهاي شمالي‌ دستپاچه هستند. در اين بيانيه، رهبران طالبان وعده دادند که عليه کشورهاي آسياي مرکزي اقدامات جنگي نخواهند کرد. طالبان گفتند که روابط‌شان با کشورهاي همسايه توسط اصل «نه زيان برسان و نه زيان را قبول کن» هدايت مي‌شود.

طالبان در ادامه‌ اين بيانيه تصريح کردند: «از اين‌رو مطابق به اين سياست، امارت اسلامي افغانستان مي‌خواهد به کشورهاي آسياي مرکزي و همه‌ي همسايه‌هايش اطمينان دهد که برخلاف تبليغات دشمن – امارت اسلامي نه به دنبال دخالت در امور داخلي ديگران است و نه به کسي اجازه خواهد داد از سرزمين تحت کنترول امارت اسلامي‌عليه ديگران استفاده کند؛ بلکه طالبان به دنبال زندگي در کنار ديگران در يک فضاي درک متقابل است».
با اين حال، ويديوهاي اخير داستان متفاوتي قصه مي‌کند: گروهي از عمدتا ستيزه‌جويان آسياي مرکزي به هدايت طالبان و به نام آن‌ها مي‌جنگد.

جئوپوليتيک منطقه، به‌خصوص رويکرد جديد روسيه، وضع را پيچيده‌تر کرده است. در پنج سال اخير، مقام‌هاي روسيه با طالبان مخفيانه گفت‌وگو کردند. در اواسط نوامبر 2016، ضمير کابلوف، فرستاده‌ خاص رييس‌جمهور روسيه به افغانستان، به خبرگزاري اناتولي ترکيه گفت که مسکو «کانال‌هاي ارتباطي با طالبان دارد»، طالباني‌که منافع‌شان با منافع روسيه «مطابقت دارد».

وي همچنين اظهار داشت: «طالبان عمدتا يک جنبش آزادي ملي هستند،» و آن را با اين حقيقت ارتباط داد که آن‌ها عليه امريکايي‌ها مي‌جنگند که «بر کشورشان تجاوز کرده و سنت‌هاي فرهنگي و ديني آن‌ها را تهديد مي‌کنند».

اين بيانيه‌ فرستاده‌ پوتين باعث يک عکس‌العمل قوي منفي از سوي حکومت افغانستان شد. ديپلومات‌هاي اروپايي استراتژي مسکو را «ديپلوماسي ترکيبي پوتين» خواندند، اصطلاحي‌که در کريميه، در شرق اوکراين و در سوريه نيز به کار برده شد.

بازي روسيه در افغانستان با سياست ايالات متحده در اين کشور تفاوت زياد دارد و به‌سختي با منطق رهبران جهاني‌که با القاعده مي‌جنگند، سازگار است.

در ماه اگست 2015، ايمن الظواهري، رهبر القاعده، به ملا اختر محمد منصور، رهبر جنبش طالبان در افغانستان اعلان وفاداري کرد، القاعده هم‌چنان فعاليت‌هاي گروه‌هاي وابسته‌اش، از جمله کاتبات التوحيد والجهاد، حزب اسلامي‌ترکستان، کاتبات الامام بخاري و اتحاد جهاد اسلام ‌را که تحت فرماندهي جبهه فتح شام در سوريه مي‌جنگند، هماهنگ مي‌سازد.

اين نمونه‌ از ويديوهاي کاتبات الامام بخاري نشان مي‌دهد چگونه اين گروه‌هاي تروريستي از آسياي مرکزي امروزه تحت بيرق طالبان در افغانستان عليه سربازان دولت مي‌جنگند. باوجود بيانيه مقام‌هاي روسي‌ که روابط طالبان با سازمان‌هاي تروريستي خارجي قطع است، طالبان به‌صورت مخفيانه به هماهنگ ساختن اقدامات‌شان با القاعده ادامه مي‌دهد.

ديپلوماسي ترکيبي مسکو کمتر در مورد به رسميت شناختن نيروي سياسي طالبان توسط روسيه است و بيشتر در مورد تاکيد بر نفوذ و منافع مسکو است. اما روسيه ظرفيت مالي سرمايه‌گذاري در اقتصاد افغانستان را ندارد. استفاده از «ديپلوماسي ترکيبي» به مراتب ارزان‌تر از دخالت اقتصادي است و در مقايسه با تعامل با مشکلات فراگير اجتماعي و حکومت داري در افغانستان، دردسر کمتري دارد. علاوه براين، مسکو از شکست ارتش اين کشور در افغانستان از سال‌هاي 1979 تا 1989 خاطرات تلخي دارد.

علاوه بر اين ديپلوماسي ترکيبي با طالبان موقعيت روسيه در آسياي مرکزي را تقويت مي‌کند، جايي‌که اعتماد نخبگان سياسي محلي به مسکو به دنبال اقدامات روسيه در شرق اوکراين و در سوريه متزلزل شده است. روسيه مي‌خواهد از روابط‌ با طالبان براي تقويت نفوذ سياسي و نظامي‌ در آسياي مرکزي استفاده کند. دو پايگاه روسيه در تاجکستان و قرقيزستان به بهانه‌ي محافظت از مرزهاي جنوبي کشورهاي مستقل مشترک‌المنافع از تروريست‌هاي مستقر در افغانستان، از جمله طالبان، ايجاد شدند.

روابط مستقيم روسيه با طالبان، اين کار را آسان مي‌سازد و حتي رهبران آسياي مرکزي شايد تابع سياست‌هاي مسکو باشند. در فبروري 2017، عثمان صافي، والي قندوز تاجکستان را به همکاري با طالبان متهم کرد. به گفته‌ وي، طالبان تمام تانک‌ها و تجهيزات سنگين را که يا صدمه ديدند يا در جريان اقدامات نظامي‌به دست آمده‌اند، به پاکستان مي‌فرستند، جايي‌که اين تانک‌ها و تجهيزات سنگين توسط کارشناسان روسيه تعمير مي‌شوند.

روسيه بازي خودش با طالبان را به‌منظور تقويت نفوذ ژئوپوليتيکي آغاز کرده است، بازي‌ که مي‌تواند پيامدهاي جدي‌ براي ثبات آسياي مرکزي در آينده داشته باشد.

اطلاعات روز نوشت: ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه در ملاقاتي با حسن روحاني، رييس‌جمهور ايران در مسکو در 29 مارچ 2017 گفت‌وگوهاي مستقيم با طالبان و حکومت افغانستان را پيشنهاد کرد.

«ديپلوماسي ترکيبي» روسيه با طالبان به اين منجر خواهد شد که طالبان در سطح جهاني دوباره به موقعيت سياسي دست يابد. با اين وجود، ديدگاه‌هاي افراطي طالبان تغيير نکرده است. طالبان يک هدف دارند: تاسيس يک امارت اسلامي‌در افغانستان. اگر طالبان در تاسيس چنين امارتي موفق باشند، افغانستان بار ديگر به مرکز تروريزم جهاني تبديل خواهد شد – که بايد رهبران آسياي مرکزي را نگران کند.»

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :