Tuesday, November 21, 2017 | چهارشنبه 01 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/01/30 واکنش مطبوعات کابل به برکناري ضيا مسعود از سوي رييس جمهورغني

مشروح خبر

 مطبوعات و خبرگزاري‌هاي کابل در يادداشت‌ها و گزارش‌هاي خود نسبت به برکناري احمد ضيا مسعود نماينده خاص محمد اشرف غني رئيس جمهور افغانستان واکنش‌هاي متفاوتي نشان داده‌اند.

رئيس جمهورغني ضيا مسعود نماينده خود در امور اصلاحات و دولتداري خوب را بر کنار کرد. وي دليل اين اقدام را عدم کارايي مسعود در اداره مربوطه اعلام کرد.

ضيا مسعود نيز بعد از اين شنيدن اين خبر، در يک نشست خبري تأکيد کرد: رئيس جمهور حق ندارد مرا از وظيفه برکنار کند، زيرا دولت وحدت ملي يک دولت مصلحتي بوده و هيچ گروهي نمي‌تواند ديگري را حذف کند.

وي برکناري از وظيفه خود را به معني آغاز بحران خواند و افزود: فرمان رئيس جمهور بايد لغو شود، زيرا در وضعيت کنوني افغانها به ثبات ضرورت دارند.

بر اين اساس مطبوعات و خبرگزاري‌هاي کابل در يادداشت‌ها و گزارش‌هاي خود نسبت به برکناري ضيا مسعود نماينده خاص اشرف غني واکنش‌هاي متفاوتي نشان داده‌اند.

روزنامه 8 صبح در يادداشتي با عنوان «نوش انتخاباتي و نيش حکومت‌داري»نوشت: «درآن زمان پيوستن احمدضيا مسعود به دسته‌ انتخاباتي غني، يک نوش‌داوري به موقع بود.

اما تشکيل دولت وحدت ملي از اهميت سياسي ضيا مسعود کاست. عبدالله به عنوان رئيس اجرايي شريک دولت وحدت ملي شد. بيشتر فارسي‌زبان‌هاي تاجيک و هزاره براي عبدالله عبدالله رأي داده بودند و او تا حال فکر مي‌کند که نماينده‌ آنها در دولت است.

غني در آغاز کار دولت وحدت ملي، ضيا مسعود را در برابر عبدالله علم مي‌کرد. هر وقتي گرماي اختلاف‌هاي غني و عبدالله بالا مي‌رفت، اهميت سياسي احمدضيا مسعود براي ارگ بيشتر مي‌شد، به همين دليل بود که رييس جمهور غني او را نماينده‌ فوق‌العاده‌ رياست جمهوري در امور اصلاحات و حکومت‌داري خوب مقرر کرد.

از همان اول واضح بود که اين سمت، هيچ جنبه‌ اجرايي و حتي اداري ندارد و بيشتر سياسي است. دفتر نمايندگي خاص رياست جمهوري با 60 کارمند، ده کميته‌کاري، ده مشاور و بودجه‌ بالغ بر 40 ميليون افغاني در اختيار ضيا مسعود قرار گرفت.

روزنامه افغانستان ما در يادداشتي با عنوان «ابعاد سياسي يک عزل» نوشت: پس از اقدام رييس جمهور و واکنش تند نماينده عزل شده وي، چند نکته حايز اهميت است:

يک. با توجه به غير مترقبه بودن اقدام رييس جمهور و با توجه به جايگاه احمد ضيا مسعود دربين مجاهدين و حزب جمعيت اسلامي و هم چنين نسبت برادري وي با قهرمان ملي، اما هيچ شخص و يا جناح سياسي و حزبي، تا کنون واکنش تند نسبت به عزل وي نشان نداده است.

دو. روي ديگر اين سکه توانايي ها و تصميم گيري هاي شخصي و فردي احمد ضيا مسعود است که گويا باعث برکناري اش شده است.

سه. سرنوشت اداره تحت امر احمد ضيا مسعود که داراي تشکيلات و بخش هاي نسبتا بزرگي است، بعد از اين عزل، يک پالش مهم اداري به حساب مي آيد.

چهار. برکناري و خروج احمد ضيا مسعود از بدنه حکومت، احتمالا جناح بندي ها و ايتلاف سازي هاي سياسي براي انتخابات رياست جمهوري آينده را به صورت زودهنگام کليد خواهد زد.

شبکه اطلاع رساني در يادداشتي با عنوان «عزل احمد ضيا مسعود، به معناي پيروزي قاطع عبدالله» نوشت: متاسفانه طوري که ديده مي‌شود برخورد اشرف غني با احمد ضيا مسعود نيز در همين چارچوب قابل تعريف است.

احمدضيا مسعود همرزم روزهاي دشوار غني بود. او در وقتي در کنار غني ايستاد که تيم تحول و تداوم به علت عدم حضور يک چهره تاجيک تبار - از فقدان مشروعيت رنج مي‌برد. او در هنگامي از غني حمايت کرد که همه همسنگران او در زير چتر اصلاحات و همگرايي گردهم آمده بودند.

خواهش ما از ارگ رياست جمهوري و قصر سپيدار اين است که هر چه به زودي علل، عوامل و دلايل اين برکناري را توضيح بدهند و همچنان آقاي عبدالله بايد توضيح بدهد که چرا و چگونه با اين امر موافقت کرده است. مگر ممکن است برکناري معاون جمعيت و برادر قهرمان ملي بدون توافق او صورت گرفته باشد؟

اين خبرگزاري در يادداشت ديگري با عنوان «عزل احمد ضيا مسعود، به معناي پيروزي قاطع عبدالله»  نوشت: ارگ ديگر پذيرفته است که دنيا به رياست اجرايي همان حيثيت و جايگاه را قايل است که براي رياست‌ جمهوري قايل هستند و تلاش براي مخدوش‌ کردن و سبوتاژ، تلاش بي‌ پاسخ است.

آقاي غني به اين نتيجه رسيده است که ديگر نبايد در اين جهت هزينه بپردازد. پست نمايندگي فوق ‎العاده، يکي از آن هزينه‌ هاي اضافي بود که بايد لغو مي‌ شد.

اکنون از هر زمان بيشتري، شانس با عبدالله و رياست اجرايي است تا با استفاده از فرصت پيش‌ آمده و ديدگاه مساعد متحدين افغانستان، نهاد رياست اجرايي را به‌ شکل قانوني به نهاد نخست‌ وزيري تبديل کند. شرايط براي کار هم در داخل و هم در خارج بيشتر از هر زماني آماده است.

فقط کمي درايت و تلاش سياسي مي‌ خواهد تا براي هميشه به انحصار و تمرکز قدرت نقطه پايان گذاشته شود و زمينه براي حکومتداري و عرضه خدمات بهتر مساعد گردد.

خبرگزاري جمهور در يادداشتي با عنوان «برکناري احمدضيا؛ نفر بعدي کيست؟» نوشت: عطامحمد نور؛ والي بلخ در واکنش به برکناري نماينده خاص اشرف غني در امور اصلاحات و حکومتداري خوب، از حکومت به خصوص رياست اجرايي خواسته تا در اين باره به مردم افغانستان توضيح دهد.

واکنش والي بلخ در قبال خبر برکناري آقاي مسعود نيز بيشتر ناشي از اين دغدغه است که اشرف غني، در يک روند کاملا سازمان دهي شده، اقدام به حذف و طرد مهره هاي برون قومي مي کند.

اين در حالي است که با توجه به روابط نه چندان مطلوب و مثبت عبدالله و مسعود و نيز آغاز به کار رسمي امرالله صالح به عنوان مأمور در استخدام دولت، انتظار نمي رود اين اقدام، واکنش متقابل مناسبي را از سوي رهبران جمعيت اسلامي، به همراه داشته باشد.

اين نگراني که نفر بعدي کيست، در مورد آينده سياسي خود آقاي نور و چشم انداز سازش او با غني هم وجود دارد.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :