Tuesday, October 17, 2017 | چهارشنبه 26 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/02/05 توبه ديرهنگام پدر طالبان در درون نظام

شرح مطلب

 حامد کرزي؛ رئيس جمهوري پيشين، به دنبال حمله مرگبار طالبان به پايگاهي نظامي در بلخ، گفته است که بعد از اين طالبان را "برادران ناراضي" خطاب نمي‌کند. به گفته کرزي، هر گروهي که به افغانستان آسيب مي‌رساند، "تروريستي" است.
او به روز يکشنبه در يک نشست خبري گفت:«هر کسي که افغان‌ها را به مقاصد سياسي و بيروني مي‌کشد، تروريست است.»
او تصريح کرد که کشتار جوانان در بلخ به طور واضح يک عمل "تروريستي" بوده که طالبان مرتکب آن شده است.
او گفت که به دنبال حمله به قول اردوي ۲۰۹ شاهين در بلخ، موضع او تغيير کرده و بعد از اين طالبان را "برادران ناراضي" خطاب نمي‌کند.

او روز شنبه، حمله به قول اردوي شاهين در بلخ را محکوم و وقوع اينگونه حوادث را "نتيجه دست به دست هم دادن دسيسه‌ها" دانست که «از يک طرف به نام تروريزم و از جانب ديگر به نام مبارزه عليه تروريزم از افغان‌ها قرباني مي‌گيرد.»

با اين ترتيب، کرزي رسما توبه کرده است؛ توبه از بيش از ده سال حمايت آشکار از خون ريزترين دشمن تروريستي مردم افغانستان. توبه کرزي اما نه به هنگام است، نه واقعي و صادقانه و نه دايمي. کرزي بر اثر فشار رسانه ها و افکار عمومي، توبه کرده است و الا پيمان برادري کرزي با طالبان مستحکم تر از پيمان استراتژيک او با امريکا است!

او در حتي در برابر فاجعه مهيب قول اردوي شاهين در بلخ هم در ابتداي امر، يک موضع کاملا دوگانه و منافقانه اتخاذ کرد؛ موضعي که نه طالبان را «تروريست» مي دانست و نه همه تقصير را متوجه عوامل شناخته شده آن فاجعه هولناک مي کرد.
کرزي با آن موضعگيري هم يکبار ديگر سعي کرد اهداف سياسي خود مبني بر حمايت از طالبان را تقويت کند.

با اين توصيف، کسي توبه اي که بر اثر فشار به دست آمده باشد و تنها به دليل ترس از آينده سياسي توبه کننده، بيان شده باشد را از کرزي نخواهد پذيرفت.

کرزي در ساده ترين بيان و خوش بينانه ترين حالت، پدر و نماينده طالبان درون نظام است. اين بهترين تعريف از وضعيت سياسي فردي است که ۱۴ سال به ناحق بر گرده مردم سوار شد؛ اما سنگ دشمن مردم را به سينه زد و تمام امکانات و فرصت هاي موجود و ممکن براي سرکوب و نابودي دشمن و فتح و پيروزي مردم و نيروهاي امنيتي در برابر آن را يکي يکي سوزاند، نابود کرد و هدر داد.

کرزي بيش از ده سال، تروريستي ترين گروه موجود در جهان را «برادر» خواند و به اين ترتيب، در حق مردم افغانستان، آگاهانه خيانت کرد. او جلو عمليات شبانه نيروهاي امنيتي عليه تروريست هاي طالبان را گرفت، کشتن طالبان حتي در ميدان هاي نبرد را ممنوع قرار داد، هزاران زنداني جنايتکار و مجرم اين گروه تروريستي را که به قيمت جانفشاني هاي هزاران جوان رشيد عضو نيروهاي امنيتي، به اسارت درآمده بودند، سخاوتمندانه آزاد کرد، انتحاري هاي طالبان را با اعزاز و اکرام و چپن و دستار و پول، به خانه هاي شان فرستاد و در مرگ سياه ملا عمر خون آشام، زانوي غم بغل گرفت و او را يکي از رهبران ملي و جهادي افغانستان خواند که شايسته بزرگداشت و تکريم است.

بنابراين، چه کسي اين توبه دروغين را از او خواهد پذيرفت؟ حتي اگر توبه کرزي، واقعي و صادقانه هم باشد، ديگر هيچ دردي را از مردم افغانستان دوا نخواهد کرد. تا کي بايد صدها نيروي امنيتي افغانستان بي رحمانه به خاک و خون کشيده شوند تا کرزي دست از حمايت از تروريزم بردارد و ديگر برادران تروريست اش را برادر خطاب نکند؟

آيا آنچه در بلخ رخ داد، در قبال برادر خواندن طالبان توسط کرزي، هزينه اندکي است؟
آيا فاجعه بلخ ايجاب نمي کند که کرزي به عنوان پدر و نماينده طالبان درون نظام، در برابر قانون و عدالت، به دادگاه کشيده شده و محاکمه شود؟

کرزي به مردم خيانت کرده؛ زيرا از دشمنان خون آشام آنها حمايت کرده است و اين به تنهايي کافي است تا او مورد پيگرد قضايي قرار بگيرد و محکوم شود.

در اين زمينه هيچ توفير و تفاوتي ميان کرزي و ملا هبت الله آخندزاده وجود ندارد؛ زيرا به تعبير خود او، فجايعي مانند فاجعه بلخ "نتيجه دست به دست هم دادن دسيسه ‌ها" است که "از يک طرف به نام تروريزم و از جانب ديگر به نام مبارزه عليه تروريزم از افغان‌ها قرباني مي ‌گيرد" و آنکه به نام تروريزم، دسيسه مي کند، ملا آخندزاده و همگنان او هستند؛ اما آنکه به نام ضد تروريزم، با تروريزم تباني مي کند، کرزي و اطرافيان وي اند.

فاطمه موسوي- خبرگزاري جمهور

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :