Tuesday, October 17, 2017 | چهارشنبه 26 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/02/25 ولاديميرپوتين:فضاي مذاکره با ترامپ را من تعيين مي‌کنم

مشروح خبر

 رئيس‌جمهور روسيه پس از حضور در نشست جاده ابريشم در شهر پيکن چين در کنفرانس خبري خود به سوالاتي درباره شرايط داخلي امريکا،‌ کورياي شمالي، سوريه و نحوه همکاري با چين در ابتکارعمل راه ابريشم پاسخ داد.

ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه پس از حضور در نشست يک کمربند، يک جاده در پيکن در کنفرانس خبري خود در پاسخ به سوالي درباره شرايط سياسي داخلي امريکا بيان کرد: درگيري سياسي داخلي در امريکا به طور قطع در سياست‌ها و اقتصاد جهان نگراني ايجاد کرده است.

پوتين با اين حال اين درگيري‌ها را مساله‌اي داخلي توصيف کرد.

وي در ادامه اظهاراتش بر ضرورت مذاکره با کورياي شمالي تاکيد و ضمن محکوم کردن آزمايش‌هاي راکتي و اتومي خاطر نشان کرد: ما بايد دست از تحريک کردن پيونگ يانگ برداريم و به مذاکره با آن برگرديم. آيا مذاکره با کورياي شمالي ممکن است؟ بلي.

رئيس‌جمهور روسيه همچنين با اشاره به سخنان اخير وزير دفاع کشورش اطمينان داد که هيچ خطري در حال حاضر از ناحيه کورياي شمالي، روسيه را تهديد نمي‌کند اما به هر حال افزايش تنش‌ها به هيچ وجه مساله خوبي نيست.

مرد اول کرملين سپس به مثلث سوريه، ترکيه، روسيه بازگشت و درباره احتمال بروز تنش بين انقره و مسکو به دليل اختلافات در سوريه توضيح داد: ما درباره اين مسائل با رئيس‌جمهور ترکيه صحبت کرده‌ايم. مساله اين است که ما به کردها سلاح نمي‌دهيم اما اين حق را داريم تا از آنها حمايت کنيم. در مجموع ما در روابط خود با ترکيه جاي هيچ نگراني نمي‌بينيم چراکه به صورت مداوم با آنها در تماس هستيم.

پوتين سپس به تنش‌هاي اخير در روابط بين ترکيه و امريکا اشاره و عنوان کرد: فعلا گزارش‌ها حاکي از آن است که واشنگتن تلاش دارد به کردها در سوريه سلاح دهد. با اين حال اما من اميدوارم هر اتفاقي که در سوريه رخ مي‌دهد در جهت حمايت از حفظ آتش‌بس، آشتي ملي و آغاز روند سياسي در اين کشور باشد. اگر مسيري که ما در پيش داريم چنين چيزي را تضمين مي‌کند پس ما در راه درست قرار داريم.

وي با اين حال ادامه داد: اما روشن است که رسيدن به اين اهداف بدون آتش‌بس ممکن نيست. خوشبختانه در آستانه ما با دولت سوريه درباره مرزهاي تنش‌ها و مناطق امن و اينکه چه کساني چه نقاطي را تحت کنترول بگيرند، صحبت کرديم که فعلا زمان علني کردن آن فرا نرسيده است.

در ادامه اين کنفرانس خبري رئيس‌جمهور روسيه در پاسخ به سوالي درباره حملات سايبري اخير عليه اين کشور و همچنين امريکا تشريح کرد: تاکنون در حملات سايبري ما در حوزه‌هاي بانکي و صحي هيچ آسيبي را متحمل نشديم اما به هر حال اين حملات اقداماتي هشدارآميز هستند که نشان مي‌دهد شرايط اصلا خوب نيست. درخصوص حملات سايبري عليه امريکا نيز همانطور که مديرعامل شرکت مايکروسافت اظهار کرد: روسيه هيچ ارتباطي با اين مساله ندارد. بهتر است واقع‌بين باشيم و در زمان وقوع مشکلات انگشت اتهام را به سمت بي‌گناهان نگيريم.

پوتين همچنين گفت که پيش از اين از طرف امريکايي خود خواسته بود تا با امضاي توافق سايبري در زمان وقوع چنين رخدادهايي تنش‌ها را به حداقل برسانند که طرف امريکايي اين پيشنهاد را قبول نکرده است.

وي در سوال ديگري درباره اينکه ديدار احتمالي خود با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور امريکا را چگونه پيش‌بيني مي‌کند، پاسخ داد: ابتدا بايد قصد و قراري براي ديدار با ترامپ وجود داشته باشد اما به طور قطع بنا بر شرايط موجود لحن و فضاي اين مذاکرات را من تعيين خواهم کرد.

پوتين همچنين درباره همکاري با چين درخصوص پروژه راه ابريشم در واکنش به نگراني برخي نسبت به مناسب نبودن چنين همکاري با چين توضيح داد: روسيه کشوري نيست که از هرچيزي بترسد. در اين همکاري نيز ما تمام تصميمات را به صورت مشترک با پيکن اتخاذ مي‌کنيم و مطمئن باشيد ما توافق‌هايي را مي‌پذيريم که به نفع ما باشد. در حال حاضر چين برخلاف ساير کشورها گشوده‌ترين درهاي اقتصادي را دارد که شفافيت بي‌سابقه‌اي را نيز تجربه مي‌کند. بنابراين من تضمين مي‌کنم که در اين همکاري هيچ مساله‌اي اقتصاد روسيه را تهديد نکند.

وي در پاسخ به سوالي درباره حضورش در انتخابات 2018 گفت که صحبت دراين باره بسيار زود است.

رئيس‌جمهور روسيه و همتاي چينيايي اش، شي جينپينگ به منظور اجرا و همکاري در حوزه توافق جاده ابريشم بار ديگر در سال 2019 ديدار و گفت‌وگو خواهند کرد. روسيه در بخش هايتک چون حوزه هوافضا و ساخت طياره با چين همکاري دارد.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :