Tuesday, October 17, 2017 | چهارشنبه 26 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/03/12 گاردين: بحران در قلب ديپلوماتيک کابل، غرب را دچار سردرگمي کرد

مشروح خبر

روزنامه انگليسي گاردين در گزارشي به تبعات انفجار روز چهارشنبه گذشته کابل پرداخت و نوشت :«حملاتي نظير حمله تروريستي در کابل، تهديد جدي براي دولت، اقتصاد و غيرنظاميان افغانستان محسوب مي‌شود و چنين بحران‌هايي کشورهاي غربي را که بودجه و نيروهاي مورد نياز در افغانستان را تامين مي‌کنند، دچار سردرگمي مي‌کند.

.پايتخت افغانستان سال‌ها يک جزيره با امنيت نسبي در کشوري محسوب مي‌شد که با موج رو به افزايش خشونت مواجه بود.

انفجار ويرانگر صبح روز چهارشنبه تاييد کرد که در حال حاضر اين شهر به يکي از خطرناک ترين مکان‌ها در افغانستان تبديل شده و اين ضربه سنگيني به دولت اين کشور بود.

سرعت رو به افزايش حملات در کابل تهديد غير استانداردي براي دولت، اقتصاد شکننده، حمايت خارجي از افغانستان، به آموزش و پرورش، رسانه ها و جامعه مدني محسوب مي‌شود که همه ريشه در پايتخت دارند.

اين حملات همچنين به طور نامتناسبي براي غير نظاميان کشنده است، به دليل اينکه اکثر اهداف نظامي و دولتي در اين شهر به شدت محافظت مي شود.

کيت کلارک از شبکه تحليلگران افغانستان گفت: «افغانستان کشوري است که نياز به کمي ثبات دارد و بحران هايي مثل اين، واقعا دولت و اعتماد مردم به آن را تضعيف مي کند.»

چنين بحران‌هايي کشورهاي غربي را که بودجه و نيروهاي مورد نياز در افغانستان را تامين مي کنند، دچار سردرگمي مي‌کند.

 سه سال پس از آنکه ديويد کامرون صدراعظم پيشين انگلستان اعلام کرد: «ماموريت انجام شد» و بارک اوباما رئيس جمهور پيشين امريکا گفت که جنگ امريکا در افغانستان به پايان رسيده است، قتل عام در قلب ديپلوماتيک کابل روشن مي‌سازد که براي مردم افغانستان خشونت هيچ توقفي ندارد.

تمامي کشورهاي غربي تمايل بسيار کمي به گسترش جنگ دوباره دارند، و با توجه به تجربه اخير شواهدي وجود ندارد که نشان دهد نيروهاي خارجي مي توانند امنيت واقعي يا پايداري را فراهم کنند.

اما مقامات کمي با هر دانشي از تاريخ مي توانند به رهبران خود توصيه کنند اين کشور را رها کنند تا خودش سرنوشت اش را تعيين کند.

آخرين باري که پس از خروج نيروهاي روسيه در سال 1989 قدرت هاي خارجي به افغانستان پشت کردند، اين کشور به دليل هرج و مرج به جايي رسيد که طالبان در آنجا پرورش يافت.

در جهاني که از آن زمان شاهد ظهور داعش بوده و در آن اينترنت انتشار ايدئولوژي و خشونت را شتاب بخشيده، به نظر مي رسد بي پروايي باشد که اجازه دهيم بار ديگر افغانستان از هم بپاشد.

حتي قبل از اين کشتار اخير، سازمان ملل متحد هشدار داده بود که کابل بيش از هر جاي ديگري در اين کشور در سال جاري براي غيرنظاميان مرگبار بوده است. تلفات در پايتخت از ولايت‌هاي ناآرام شرقي و جنوبي - هلمند، قندهار و يا ننگرهار - که مهد شورش و تمرکز خونين جنگ در سال هاي اخير بوده است نيز پيشي گرفته است.

در گزارش سازمان ملل متحد در پايان ماه اپريل آمده است: «از لحاظ جغرافيايي، کابل با بيشترين تعداد تلفات غيرنظامي ناشي از حملات انتحاري و پيچيده مواجه شده است.»

هنوز روشن نيست که تلفات رو به افزايش در پايتخت به اين دليل است که تروريست ها بهتر در اين شهر نفوذ مي کنند، به اين دليل است که آنها غيرنظاميان را در اهدافي که قبلا بسيار بيشتر محافظت مي شد هدف قرار مي دهند، و يا به سادگي به اين دليل است که مدافعان اين شهر بيش از پيش شکست مي خورند.

علت هرچه که باشد، مرگ و مير به خصوص براي کشور فقير و آسيب پذير افغانستان که با 40 سال خشونت مواجه بوده، نگران کننده است.

سال‌هاي پس از سقوط طالبان، کابل در يک حباب نسبي حفاظت شده توسط سرويس‌هاي استخباراتي افغان و غربي به نظر مي‌رسيد.

حفاظت از کابل براي کل کشور مسئله اي مهم بود. جامعه مدني اين شهر گسترش يافت، مکاتب و دانشگاه هاي جديدي احداث شد، و پايتخت افغانستان به راحتي به يک مرکز رسانه‌اي پر جنب و جوش تبديل شد. اما بم صبح روز چهارشنبه که در داخل يک تانکر فاضلاب پنهان شده بود، به همه اين دستاوردها پايان داد.

اولين گزارش‌ها بر سفارتخانه ها متمرکز است، اما مسئله مهم تقاطع شلوغي است که در نظر گرفته شده و فقط چند صد متر از استوديوهاي تلويزيوني، يک مکتب بزرگ، هوتل هوشمند و مجموعه اي از مغازه هاي کوچک فاصله دارد.

دو مقام دولتي، يک راننده بي بي سي و يک کارمند کانال تلويزيوني طلوع  در ميان کشته شدگان هستند.

وژمه فروغ از اعضاي برجسته پارلمان افغانستان گفت: «اين حمله کارگران، بخش ارتباطات، بانک ها، شرکت هاي خصوصي، سفارتخانه ها را هدف قرار داد. همه آنها تلاش داشتند افغانستان را به مکاني بهتر تبديل کنند.»

هنوز هيچ گروهي مسئوليت اين حمله را برعهده نگرفته است و هدف براي افغانستان به حدي غير معمول بوده که برخي از تحليلگران فکر مي کنند که اين مواد منفجره، که در داخل يک تانکر تخليه مخازن فاضلاب پنهان شده بودند، ممکن است قبل از موعد مقرر منفجر شده باشند.

صرف نظر از انگيزه، اين حمله نشان دهنده يک تهديد جدي براي ميليون ها نفر ساکنان اين شهر است.

داعش که عمليات رو به رشدي در افغانستان دارد، مظنون اول است. اين حمله نشان دهنده افزايش نگران کننده توان اين گروه است. طالبان هم به سرعت هر گونه دخالتي را در اين حمله تکذيب کرده اند.»

 

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :