Tuesday, October 17, 2017 | ﺳﻪشنبه 25 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/03/23 پوتين: امريکا در دام اشتباهات قرار دارد و فکر مي کند که مي تواند هرکاري انجام دهد

مشروح خبر

 رئيس جمهور روسيه مقامات امريکايي را به برهم زدن ثبات سياسي کشورش متهم کرد.

ولاديمير پوتين رييس جمهور روسيه در يک فليم مستند تهيه شده توسط با اوليور استون، کارگردان امريکايي گفت: امريکا با وجود صحبت درباره حمايت از روسيه و آمادگي براي همکاري با مسکو از جمله در زمينه مبارزه با تروريزم، در واقع از گروه‌هاي تروريستي گوناگون براي برهم زدن ثبات سياسي داخلي در روسيه استفاده مي‌کند.

پوتين افزود: امريکا در دام اشتباهات قرار دارد، زيرا به استثنايي بودن خود صادقانه باور دارد و فکر مي‌کند که مي‌تواند هرکاري را که دلش مي‌خواهد انجام دهد.
رييس جمهور روسيه ادامه داد: ايالات متحده امريکا هنگام عمليات جنگي روسيه در چچن، به تروريست‌هاي اين منطقه کمک‌هاي مالي و سياسي مي‌رساند، مقامات امريکايي کمک سياسي به اين جنگجويان را حتي پنهان نمي‌کردند و اين کار را به طور آشکار انجام مي‌دادند.

رئيس جمهور روسيه تاکيد کرد: شواهد و مدارک حاکي از اين امر در دست است و من در گفت‌وگو با جورج بوش، رئيس جمهور وقت امريکا درباره اين وضع صحبت کردم و حتي اسامي ماموران سرويس‌هاي استخباراتي امريکا را که در قفقاز کار مي‌کردند، به آنها دادم.
پوتين خاطرنشان کرد: واکنش رئيس جمهور وقت امريکا بسيار درست و بسيار منطقي بود. او اظهار داشت که به اين مسئله رسيدگي خواهد کرد!

رئيس‌جمهور روسيه همچنين وعده داد تا استراتژي ايالات متحده امريکا را پس از بازنشستگي توضيح دهد. او در اين فيلم مستند در مصاحبه‌هايش به اليور استون گفت: من حتما به اين سوال پاسخ مي‌دهم و پاسخ من بسيار جامع و صادقانه خواهد بود اما اين را به بعد از بازنشستگي موکول مي‌کنم.

اليور استون در پاسخ گفت که ستراتژي امريکا احتمالا تخريب اقتصاد روسيه، تغيير رهبري آن، تبديل کردن روسيه به متحد خود و سپس گرفتن تاسيسات اتومي روسيه باشد.

پوتين در ادامه تاکيد کرد: چنين تفکرات و سياستي محتمل است. اگر چنين باشد، آن سياست را اشتباه مي‌دانم خصوصا به اين دليل که چنين ديدگاهي در روابط با روسيه آينده‌نگري ندارد. افرادي که چنين فکري مي‌کنند، به 25 تا 50 سال آينده فکر نمي‌کنند. اگر آنها چنين فکري مي‌کردند، روابط شان را با روسيه به گونه ديگري پايه‌ريزي مي‌کردند و تلاش نمي‌کردند روسيه را تبديل به رعيت خودشان کنند.

قسمت اول اين فيلم مستند با عنوان "مصاحبه‌هاي پوتين" دوشنبه شب نشر شد. اين فيلم مستند که مجموعه‌اي از مصاحبه‌هاي اليور استون با پوتين است،‌ مربوط به سال‌هاي بين 2015 تا 2017 است.

رهبر روسيه همچنين گفت،‌اينکه سياستمداران امريکايي حين کمپاين‌ انتخابات رياست جمهوري خودشان روي اطهارات ضد روسيه تمرکز کرده بودند، "اشتباه بزرگي" بود.

او گفت: متاسفانه ايالات متحده امريکا يک سبکي در گمانه‌زني به راه انداخت و من مي‌گويم که از مساله روسيه حين مبارزات انتخاباتي امريکا سوءاستفاده شد. بعد آنها به ما مي‌گويند "به اين اهميتي ندهيد! بايد بدانيد که اين‌ تنها اظهارات مربوط به انتخابات است و بعدا ما با شما به توافق مي‌رسيم." اما حرف اينجاست که قرباني کردن روابط بين‌المللي در حوزه‌هاي سياست کنوني از نظر من اشتباه بزرگي است.

به گفته رئيس‌جمهور روسيه، مسکو نمي‌تواند از اظهارات پنتاگون درباره اينکه روسيه اصلي‌ترين تهديد عليه ايالات متحده امريکاست استقبال کند. او تاکيد کرد: بلکه بر عکس،‌ ما همواره براي مذاکره در راستاي همکاري آمادگي داريم. همچنين باور داريم رسانه‌هاي غربي به اين دليل مرا "سزار" خطاب مي‌کنند چون از چنين کليشه‌هاي قديمي خوششان مي‌آيد.

پوتين گفت: امريکا پول زيادي را صرف امور دفاعي مي‌کند و اما ما معتقديم که آنها بايد روي ايجاد روابط برابر با روس‌ها متمرکز شوند. در سال 2016 امريکا به عناوين مختلف بيش از 600 ميليارد دالر بودجه نظامي تعيين کرد. اين ميزان از مجموع بودجه‌هاي کل کشورهاي جهان در امور نظامي بيشتر است.

او افزود: مهمترين چيزي که روسيه دارد، مردم و هوشياري آنها است. آنها يک تهديد حمله اتومي تلافي‌جويانه نيستند و شرکاي غربي ما بايد روي ساختن يک روابط مناسب بلند مدت با روسيه تلاش کنند. در آن صورت، چنين پول‌هايي صرف امور دفاعي نمي‌شود.

رئيس‌جمهوري روسيه در مصاحبه با اليور استون همچنين گفت، مصائب پيش روي رونالد ريگان، رئيس‌جمهور اسبق امريکا در روزهاي اول روي کار آمدن با سختي‌هايي که روسيه در اواخر 1999 و 2000 تجربه کرد، قابل مقايسه است.

پوتين درماه دسامبر 1999 به دنبال استعفاي بوريس يلتسين، رئيس‌جمهور موقت روسيه شد و سپس در مارچ 2000 در انتخابات رياست جمهوري زودهنگام پيروز شد. او در توصيف مشکلاتش پس از رياست جمهوري گفت: فرق زيادي وجود دارد. با اين همه، ريگان به رياست جمهوري رسيده بود و هر چه بود، فرقي نمي‌کند چه سختي‌ها و مشکلاتي وجود داشت، اما هنوز هم مي‌توان آنها را با سختي‌ها و مشکلاتي که روسيه در اواخر 1999 – 2000 تجربه کرد، مقايسه کرد.

رئيس‌جمهور روسيه همچنين تاکيد کرد، لازم است تا "دو مشکل حل شود: افراد مناسبي پيدا کرد و به آنها مسووليت داد."

رئيس‌جمهور روسيه عنوان کرد، مسکو بر خلاف شرکايش هرگز در امور سياست داخلي ساير کشورها دخالت نمي‌کند. او گفت: اصل عدم مداخله، جزو اصول بنيادين است. برخلاف بسياري از شرکاي ما، ما هرگز در امور سياست داخلي ساير کشورها دخالت نمي‌کنيم و اين را جزو اصول کارخود مي‌دانيم.

رئيس‌جمهور روسيه در بخش ديگري از مصاحبه با اليور استون گفت، احتمال پيوستن روسيه به سازمان پيمان اتلانتيک شمالي (ناتو)، واشنگتن را عصبي کرده بود چرا که مسکو اجازه نداشت در صورت پيوستن به اين ائتلاف تغييري در خود ايجاد کند.

پوتين گفت، زماني که بيل کلينتون در دوره رياست جمهوري‌اش در سال 2000 به مسکو سفر کرده بود با او درباره امکان پيوستن روسيه به ناتو صحبت کرده بود. پوتين گفت: من در ديدارم با کلينتون به او گفتم بياييد گزينه پيوستن روسيه به ناتو را در نظر بگيريم و کلينتون هم در پاسخ گفت چراکه نه، اما اين بحث باعث عصبي شدن هيات دولت امريکا شد.

او افزود: چرا شرکاي ما عصبي شدند؟ براي اينکه اگر روسيه به آن ملحق مي‌شد، همواره صدايي براي انتقاد داشت؛ اجازه نمي‌داديم تغييراتي در ما ايجاد کنند اما طرف‌هاي امريکايي حتي اجازه ندادند درباره آن فکري شود. روسيه پس از فروپاشي شوروي بسيار باز عمل کرد و گشاده‌رويي آن حتي نگراني‌هايي درباره برنامه اتومي مسکو ايجاد کرد. ما هيچگونه رازي باقي نگذاشته بوديم. ناظران امريکايي بر يکي از تاسيسات اصلي و مهم ما که کارش ساخت مواد تسليحات اتومي بود، نظارت داشتند... ما تا به حالا گشاده‌رو بوده‌ايم. تهديدات ديگري در رابطه با پيوستن ما به ناتو وجود نداشت.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :