Tuesday, October 17, 2017 | ﺳﻪشنبه 25 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/03/24 استعفاي امرالله صالح؛ بازيافت جايگاه از دست رفته يا تشديد تقابل جمعيت اسلامي با دولت؟

مشروح خبر

 امرالله صالح زير فشار انتقادات هواداران و حزب جمعيت و همچنين انحصارگري‌هاي اشرف‌غني از سمت خود کنار رفت و ميدان بازي را به گروه‌هاي تروريستي بيشتر فراخ کرد.

تقي مشرف خبرنگار و نويسنده افغان با ارسال يادداشتي چرايي استعفاي امرالله صالح وزير دولت در امور اصلاحات بخش امنيتي را به بررسي گرفته است.

در يادداشت تقي مشرف آمده است: «امرالله صالح وزير دولت در امور اصلاحات بخش امنيتي پس از 3 ماه کار در دولت وحدت ملي عصر روز (سه شنبه) با انتشار پيامي در فيسبوک از سمتش کنارگيري کرد و وزارت تازه تأسيس شده خود را بي‌رهبر گذاشت.

امرالله صالح ، زاده سال 1351 ولايت پنجشير و از اعضاي ارشد رهبري حزب پر نفوذ جمعيت اسلامي بوده و علاوه بر حضور در جهاد افغانستان، حداقل 6 سال (از 2004 تا 2010) را به عنوان رئيس امنيت ملي در دولت پيشين کابل کار کرده است.

وي يکي از سياست‌مداران نام‌آشناي افغانستان است که رابطه گسترده و پيچيده اردو و استخبارت پاکستان با شورشيان بخصوص گروه‌هاي طالبان و حقاني را خوب دانسته و حتي با رمزهاي اين دو رفيق شفيق چند دهه‌اي اخير معلومات کافي دارد.

وزير دولت در امور اصلاحات بخش امنيتي با وجود همين پيشينه کاري بود که از سوي رييس جمهورغني در زمانيکه تلاش براي آغاز مذاکرات با طالبان نتيجه‌اي نداد، به قدرت بازگشت و ظاهراً يکي از دلائل اين اقدام رئيس جمهور تلاش براي طرح برنامه جامع در جهت اعمال فشار بر طالبان بود.

پس از بازگشت امرالله صالح به قدرت، امنيت در افغانستان به وخامت گرائيد که بدون شک يکي از دلائل آن تلاش طالبان براي کم‌رنگي نقش اين مجاهد ضد پاکستاني بوده مي‌تواند، در جريان 3 ماه اخير حملات گسترده انتحاري و انفجاري در نزديک‌ترين مراکز ديپلوماتيک ارگ رياست جمهوري بوقوع پيوست.

به اين ترتيب نه اشرف‌غني به مقصد رسيد و نه سمت براي صالح پايدار ماند، دولت در برابر تروريستان يکبار ديگر شکست خود را پذيرفت و طالبان به عنوان نيروي قدرت در افغانستان يکبار ديگر خودنمايي کردند.

استعفاي صالح مي‌تواند بيانگر ناکامي دولت وحدت ملي در امر اعمال فشار بر طالبان بوده مي‌تواند ولو اينکه پيروزي طالبان و ساير گروه‌هاي تروريستي در انجام عمليات‌هاي اخير در کابل عواملي ديگري نيز داشته باشد.

به هر روي، اکنون صالح کنار رفت و با کناره‌گيري وي ميدان بازي استخباراتي در افغانستان گرم‌تر شد، اما اينکه چرا صالح کنار رفت مي‌تواند دلائل و پيامدهاي بسياري داشته باشد که در زير به چند مورد عمده و اساسي آن اشاراتي کوتاهي داريم:

نخست، امرالله صالح چهره جهادي – ديموکراتيک است، وي را بيشتر مردم بويژه نسل جوان رهبر محبوب خود دانسته و از اظهار نظرات وي استقبال و حمايت مي‌کردند، در حاليکه در 3 ماه گذشته صالح اين جايگاه خود را به قمار زده بود.

از روز بازگشت صالح به قدرت تا امروز کاربران شبکه‌هاي اجتماعي و فعالان مدني و سياسي همواره از حضور صالح در قدرت در شرايط کنوني و در دولت فعلي که ده‌ها اتهام به آن از سوي مردم روا داشته مي‌شود، کار خردمندانه‌اي پنداشته نمي‌شد.

امرالله صالح کار خود را با دولت کابل با حجم سنگين انتقادات مردمي آغاز کرد، بدون اينکه وقعي به انتقادات مردمي بگذارد با اين دولت ادامه همکاري داد تا اينکه بدون اعلام چرايي استعفاي خود به يکبارگي خود را از دولت مستعفي اعلام کرد.

دولت وحدت ملي نزد مردم به يک دولت ناکارا و فاشيست معرفي شده و ادامه همکاري با اين دولت مي‌توانست محبوبيت صالح را بيشتر از اين زير سوال ببرد، در حاليکه انتقادات هواداران صالح همچنين با گذشت هر روز بيشتر مي‌شد.

صالح کنار رفت تا جايگاه از دست رفته خود را باز يافته و همگام و همراه با جوانان که بيشتر هواداران وي بودند به سمت طرح انتقاد بر دولت ادامه دهد.

دوم، در اين روزها رابطه حزب جمعيت و دولت وحدت ملي چندان عادي نيست، انتقادات طرفين نزديک به جنگ لفظي رسيده و برنامه‌هاي از سوي طرفين در حال طرح و اجرا شدن است که اين تقابل را بيشتر تشديد مي‌کند.

صلاح‌الدين رباني يکي ديگر از اعضاي ارشد جمعيت که رهبري وزارت امور خارجه را به عهده دارد از سوي اين حزب مجبور شد تا به نشست موسوم به «پروسه کابل» شرکت نکند.

گزارش‌هاي تأييد ناشده همچنين مي‌رساند که حزب جمعيت در روزهاي آينده تظاهرات ده‌ها هزار نفري را در کابل راه‌اندازي کرده و از سياست‌ها و دستورکارهاي دولت کابل به شدت انتقاد خواهد کرد.

از سوي ديگر، پس از استعفاي صالح از وزارت دولت در امور اصلاحات بخش امنيتي بازار شايعاتي ديگري مبني بر احتمال استعفاي تاج‌محمد جاهد وزيرداخله و عبدالستار مراد وزير اقتصاد نيز گرم شده است.

موارد فوق نشان مي‌دهد که جمعيت در حال تسويه حساب با دولت بوده و با خارج کردن کادرهاي خود از اين دولت در تلاش تقابل بيشتر با اين دولت بوده که استعفاي صالح يکي از اين گام‌ها است.

سوم، در جريان سال‌هاي گذشته تنها حزب جمعيت در برابر دولت انتقاد نکرده، سياسيون، نمايندگان پارلمان و حتي نزديک‌ترين افراد به ارگ رياست جمهوري در محافل سياسي و نشست‌هاي رسمي رئيس جمهور را به انحصارگري قدرت متهم کرده‌اند.

بر اساس اين دست گزارش‌ها، اشرف‌غني چند نفر محدود را دور خود جمع کرده و با حمايت از آنها تمام اختيارات نظامي، سياسي، اقتصادي و سياست‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي را به دست گرفته و در کنار ادارات رسمي دولتي، ادارات موازي را نيز ايجاد کرده است.

کارشناسان و آگاهان سياسي در واکنش به استعفاي صالح با استقبال از اين اقدام، گفته‌اند که وي به دليل نداشتن نقش در تعيينات جديد امنيتي از سمت خود کنار رفته است.

با اين حال، تميم عاصي به روز (سه شنبه) از سوي رئيس جمهور به عنوان معاون وزارت دفاع منصوب شد، گمانه‌ها بر اين است که وي بدون مشورت با صالح به قدرت رسيده است.

تک‌روي اشرف‌غني در قدرت و انحصارگري وي در اين بخش مي‌تواند يکي از موجبات اصلي استعفاي امرالله صالح به شمار رود، در حاليکه رئيس جمهورغني بارها به اين کار متهم نيز شده است.

به هر روي، در صورت پذيرش استعفاي امرالله صالح از سوي اشرف‌غني، تقابل جمعيت و دولت بيشتر شده انحصارگري اشرف‌غني نيز به نحوي نزد مردم به اثبات خواهد رسيد.

پيامد اين تغيير در ساختار دولت، برعلاوه تقابل طرفين، تقويت طالبان و گروه‌هاي تروريستي را نيز به بار خواهد آورد، زيرا با رفتن اين چهره ضد طالباني و ضد پاکستاني دست طالبان در انجام فعاليت‌هاي تروريستي بيشتر باز خواهد شد ولو اينکه صالح هيچ نقشي در تضعيف طالبان نداشت، اما تنها حضورش تأثيرگذاري داشت.»

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :