Saturday, November 25, 2017 | شنبه 04 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/03/29 نيويارک‌تايمز: دولت دونالد ترامپ هيچ ستراتيژي براي افغانستان ندارد

مشروح خبر

روزنامه معتبر امريکايي نيويارک تايمز در گزارشي نوشت:« بررسي سياست دولت ترامپ در قبال افغانستان فرصتي براي مواجهه با يک حقيقت است: دولت ترامپ هيچ راهبردي حتي با سربازان بيشتر در مورد افغانستان ندارد.

بدون کاهش حمايت پاکستان از طالبان افغانستان و شبکه‌ حقاني وابسته به آن که مسئول برخي از مرگبارترين حملات عليه ايالات متحده و شريکانش در افغانستان است، هيچ سياستي در مورد افغانستان موفق نخواهد شد.

پس از بيش از 30 ميليارد دالر کمک به پاکستان از سال 2002 بدين‌سو، اين مسأله قابل درک است که منتقدان سياست فعلي ايالات متحده در قبال پاکستان طرفدار يک رويکرد سختگيرانه‌تر هستند: پيش شرايط گذاشتن براي کمک‌ها، اعمال تحريم‌ها يا قرار دادن پاکستان در فهرست کشورهاي حامي تروريزم.

مشکل اين‌جاست که بعيد است چنين «چماق‌هاي» رفتار پاکستان را تغيير بدهد، چون نگراني‌هاي وجودي اين کشور با اولويت‌هاي گسترده‌تر منطقه‌اي گره خورده است. ايالات متحده براي اين‌که پاکستان را به تغيير رويکردش در افغانستان وادار سازد، بايد نگراني‌هاي راهبردي پاکستان را درک کرده و به آن‌ها رسيدگي کند.

اردوي پاکستان، به‌خصوص، با رقابت کشورشان با هند تحريک مي‌شود. آن‌ها هميشه از سناريويي هراس داشته‌اند که در آن افغانستان پايگاه دومي هند باشد و هند با استفاده از آن پاکستان را تحت فشار قرار بدهد.

رهبران در اسلام‌آباد هم‌چنين نگران‌اند که حمايت هند همتايان آن‌ها در کابل را تشويق کند تا به زور و اجبار اعتبار مرز افغانستان – پاکستان را به چالش کشيده و افغان‌ها مجدداً بر قلمرو پاکستان ادعاهايي داشته باشند.

در حالي‌که اکثر کمک‌هاي هند به افغانستان اقتصادي بوده است، هند در سال‌هاي اخير کمک‌هاي امنيتي، ازجمله تجهيزات نظامي، را افزايش داده تا نيروهاي امنيتي افغانستان را عليه طالبان تقويت کند. ديگر تلاش‌هاي هند، مانند تامين مالي بندر چابهار ايران که به افغانستان محاط به خشکه اجازه مي‌دهد پاکستان را دور بزند، به نگراني‌هاي پاکستان بيشتر دامن زده است.

هرچند بسياري‌ها در ايالات متحده و هند باور دارند پاکستان دچار پارانوئيد شده است، اين حقيقت پابرجاست که پاکستان معتقد است که تحت تهديد قرار دارد. دستگاه‌هاي امنيتي پاکستان طالبان را مانعي در برابر فعاليت هند در افغانستان مي‌داند.

با اين‌حال، هدف پاکستان هرج‌ومرج دائمي در افغانستان نيست و نه اين کشور پيروزي طالبان را مي‌خواهد، چون پيروزي آن‌ها ستيزه‌جويان خويشاوندشان را در پاکستان تقويت خواهد کرد. آنچه که پاکستان مي‌خواهد يک روند مصالحه است که طليعه‌ بازگشت طالبان در سياست افغانستان باشد، بدون اين‌که به اين ستيزه‌جويان اجازه داده شود يک‌بار ديگر اين کشور را کنترل کنند.

طالبان نفوذ هند در افغانستان را کنترول کرده و يک حل معضل طالبان مانع ريشه‌دارشدن ايديولوژي افراطي آن‌ها يا سرايت آن به کشورهاي ديگر خواهد شد.

ايالات متحده در سياست‌هايش، مرکزيت پاکستان در نفوذ در منطقه را دست‌کم گرفته است. رويکردي که تلاش‌ها براي جلب حمايت پاکستان در افغانستان را در کنار بهبود روابط هند و پاکستان رقم زند ميتواند اوضاع را تغيير دهد.

روابط بهترِ هند و پاکستان براي کاهش دغدغه‌هاي پاکستان در افغانستان ضروري بوده و به نفع منافع درازمدت امريکا نيز هست: از بين بردن تهديدات تروريستي در منطقه، کاهش خطر جنگ اتومي و حمايت از يک نقش بزرگتر براي هند.

براي دست يافتن به اين، ايالات متحده بايد گفت‌وگو بين هند و پاکستان را در مورد طيف گسترده‌اي از مسايل اقتصادي و سياسي، از جمله نگراني‌هاي دوجانبه‌ آن‌ها در افغانستان، بدون تلاش براي کارگرداني کردن نتايج، تسهيل کند. بازي اين نقش توسط ايالات متحده بايد مشروط به اين باشد که پاکستان جلو حملات تروريستي فرامرزي در هند را بگيرد.

جورج دبليو بوش پس از بن‌بست اتومي خطرناک در سال 2002 چنين گفت‌وگوي جامعي را تشويق کرد. در ظرف سه سال، روابط هند و پاکستان پيشرفت بي‌سابقه‌اي داشت. ورود تروريستها از طريق مرز پاکستان [به هند] به‌طور چشم‌گيري کاهش يافت و هند و پاکستان به امضاي موافقت‌نامه‌اي در مورد کشمير بسيار نزديک شدند. اين نزديکي روابط در حال جوانه زدن تا حدودي توسط درگيري سياسي داخلي در پاکستان ناتمام ماند.

ايالات متحده هم‌چنين در مورد يک راه‌حل سياسي در افغانستان که تمام عناصر جامعه‌ افغانستان، از جمله طالبان، را شامل شود؛ را بايد در نظر بگيرد. فرصتي براي آغاز اين روند با موافقت هفته‌ گذشته‌ رييس‌جمهور اشرف غني و نواز شريف براي احياي فعاليت‌هاي متوقف شده‌ گروه هماهنگي چهارجانبه (ايالات متحده، افغانستان، پاکستان و چين) خلق شده است. ايالات متحده بايد از اين تلاش به‌عنوان راهي براي آوردن طالبان به ميز مصالحه پشتيباني کند.

بدون کاهش خشونت به‌رهبري طالبان در افغانستان، حکومت افغانستان قادر نخواهد بود پشتيباني مردم را براي گفت‌وگوها جلب کند. پاکستان بايد گام‌هاي قابل توجه اي در راستاي محدودساختن تامين مالي و مسلح‌سازي طالبان بردارد، آن‌عده عناصر طالبان را که با گفت‌وگوها مخالفت مي‌کنند هدف قرار بدهد و به آن‌هاي که به مذاکره با حکومت افغانستان تمايل دارند آزادي انجام اين کار را بدهد.

ايالات متحده همچنين بايد از نزديک با چين براي تشويق پاکستان همکاري کند. چين تعهد کرده بيش از 60 ميليارد دالر در پاکستان سرمايه‌گذاري کند و اگر اين منطقه بي‌ثبات بماند، احتمال از دست دادن اين سرمايه‌گذاري خواهد بود.

گفت‌وگوهاي اخير ما با مقام‌هاي ارشد پاکستاني نشان مي‌دهد که روزنه‌هاي از اميد باقي مانده است. مقام‌هاي پاکستان مي‌فهمند که اگر پاکستان به برخورد دوگانه‌اش در مورد افغانستان ادامه دهد، دولت ترامپ اين موضوع را تحمل نخواهد کرد، همچنين اگر آن‌ها ببينند که نيازهاي امنيتي خود پاکستان ناديده گرفته مي‌شود، اقدامي نخواهند کرد.

 اين رويکرد جديد و راهبردي‌تر به پاکستان مشوق‌هايي را مي‌دهد که اين کشور براي کار با ايالات متحده روي اولويت‌هاي مشترک در سرتاسر منطقه نياز دارند.

اطلاعات روز

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :