Saturday, November 25, 2017 | شنبه 04 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/04/06 دسترخوانهاي رنگارنگ مردم افغانستان در ايام عيد فطر

شرح مطلب

 مردم کشورکه از اقوام مختلف تشکيل شده‌اند در ايام عيد فطر رسم و رسومات متفاوتي دارند و هر قشر با توجه به توانمندي اقتصادي و فرهنگ و سنت‌هايشان، دسترخوان‌هاي  متفاوت را پهن مي‌کنند.

افغانها روزهاي عيد را ضيافت بزرگ و مناسبت براي بدرقه ماه مبارک رمضان مي‌دانند و آن را جشن مي‌گيرند.

چيزي که بيشتر در اين ايام، معمول و مورد توجه همه مي‌باشد، دسترخوان‌هاي عيدي براي پذيرايي مهمانان است که در طول 3 روز رخصتي عيدي در خانه هر افغان پهن مي‌باشد.

اما اين دسترخوان‌ها در فرهنگ افغاني به صورت متفاوت مزين مي‌شود.

مردم کشور که از اقوام مختلف تشکيل شده‌اند در اين ايام نيز رسم و رواج‌هاي متفاوتي دارند و هر قشر با توجه به توانمندي اقتصادي و فرهنگ و سنت‌هايشان، عيد را تجليل مي‌کنند.

دسترخوان عيدي رايج در خانه‌هاي بسياري از افغانها


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسترخوان هاي شهري

در بين شهرنشنيان کشور به خصوص در کلان شهرهاي کشور دسترخوان‌هاي متفاوت عيدي وجود دارد.

افرادي که در شهر زندگي مي‌کنند، بيشتر دسترخوان‌هايشان را با انواع کيک، کلوچه، شکلات، شيريني‌هاي گوناگون و ميوه‌هاي خشک نظير پسته، بادام، کشمش، سنجد، نخود و سيميان آراسته کرده، پذيراي مهمانانشان هستند. برخي در کنار اين همه ميوه‌هاي فصل را نيز تدارک مي‌بينند.

در اين ميان طبقات اجتماعي پايين جامعه توانايي تهيه دسترخوان عيدي را ندارند اما نمي‌خواهند از ساير مردم در پذيرايي مهمانانشان کم بياورند. آنان حتي با قرض گرفتن، تلاش مي‌کنند تا دسترخوان‌ ساده‌اي را پهن کنند و از مهمان‌هاي خود تنها با کلوچه‌هاي ساده، نخود و کشمش پذيرايي کنند.

ميوه خشک استفاده زيادي در دسترخوان هاي عيدي کلان شهرهاي افغانستان دارد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلوچه‌هاي افغاني (گوش فيل)

ماده کردن کلوچه‌هاي افغاني که در عام به آن گوش فيل مي‌گويند، در ايام عيد يکي از سنت‌هاي ديرين است که حتي مورد توجه در خارج از افغانستان قرار گرفته است.

برخي از مردم به جاي کلوچه‌هاي بازاري از اين نوع کلوچه‌ها در دسترخوان‌شان استفاده مي‌کنند. البته در شهرها و روستاها اين رسم در ايام عيد و نوروز معمول است.

از آرد گندم، روغن،کره و شکر انواع کلوچه‌هاي لذيذ را مي‌پزند و به روي آن شکر مي‌پاشند که شکل شب پرگ را دارد و به نحو زيبايي را سر دسترخوان‌هاي عيدي مي‌آورد.

در همين حال بعضي هم بيشتر طرفدار فرهنگ سنتي نيستند و خوردني‌ها و نوشيدني‌هاي ديگري نظير نوشابه‌هاي سرد، ميوه‌هاي فصل شامل سيب، زرد آلو، شفتالو و کيله و يا مقدار کمي از ميوه خشک را در دسترخوان و يا تنها سر ميزشان مي‌چينند و دسترخوان عيدي متفاوتي دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در بسياري از ولايات و روستاها در جريان عيد، همانند کلان شهرها با کيک و کلوچه از مهمان پذيرايي نمي‌کنند. اکثرا، هر منطقه رسم و رواج خود را براي پذيرايي عيدي دارند. در برخي از مناطق با غذا از مهمانان پذيرايي مي‌کنند. در اين مناطق مردم بيشتر در جريان ظهر به ديدار همديگر مي‌روند.

در ولايت‌هاي غربي کشور نظير بادغيس، هرات، غور و فراه دسترخوان‌هاي عيدي در شب جايگاه خاصي براي خانواده عروس و داماد دارد.

در هرات در آخرين شب ماه رمضان شب عيد، اکثراً با برپايي مهماني و مراسم خاص، عيدي عروس توسط خانواده داماد اهدا مي‌شود و دسترخوان‌هاي مملو از غذاهاي عيدي را آماده مي‌کنند. عيدي داماد نيز در روزهاي عيد و بعد از ديدار وي با خانواده عروس داده مي‌شود.

در اکثر خانواده‌هاي مزار شريف عيد با همان رسومات قديمي‌اش برگزار مي‌شود. در دسترخوان‌هاي عيدي شان بيشتر مواد غذايي ديده مي‌شود تا کلوچه و کيک.

وقتي خانه‌ دوستان بروي بايد حتما مقداري از غذا را بخوري که گاهي هم در يک روز يک نفر چندين بار غذا مي‌خورد.

در همين حال در اکثر ولايات شرقي و جنوبي بيشتر آراستن دسترخوان عيدي برايشان مهم است.

به عنوان مثال در غزني رسمي به نام نان عيد دارند که شهروندان از اقوام مختلف با هم جمع مي شوند و پيشاپيش براي خوردن نان عيدي در خانه‌ها تقسيم مي‌شوند و همان جا با هم ديد و بازديد مي‌کنند و به هم عيد را تبريک مي‌گويند.

 

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :