Tuesday, November 21, 2017 | ﺳﻪشنبه 30 عقرب 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/04/08 افزايش اختلافات سياسي و هراس جمعيت اسلامي از انزوا

شرح مطلب

 در حالي که جمعيت اسلامي بر خواسته‌هاي خود براي برکناري رئيس جمهور افغانستان يا برکناري حنيف اتمر معاون وي اصرار مي ورزند، عبد الله بر ضرورت انجام تلاش هاي مشترک براي برون رفت کشور از بحران کنوني تاکيد مي کند.

افغانستان با تنشي سياسي روبروست آن هم به دليل تمايل احزاب معارض و بخصوص جمعيت اسلامي براي اعمال فشار بر اشرف غني رئيس جمهور افغانستان تا چندي از خواسته هاي سياسي آنها را برآورده است.

احزاب معارض فشارهاي خود را از طريق برگزاري تظاهرات و برپايي چادرهايي در همه نقاط کابل بيش تر کرده و مشکلاتي را براي پايتخت نشينان پديد آوردند.

مسئولين افغان هم درباره تبعات اين اعتراضات بر زندگي شهروندان هشدار داده و تاکيد کردند در مدت اخير که مردم قرباني خشونت هاي تازه عليه اماکن عمومي و اجتماعات ديني بودند، هم اينک هم بايد بهاي اوضاع کنوني را بدهند.

«صلاح الدين رباني»، وزير خارجه افغانستان و سرپرست حزب جمعيت اسلامي در صدر رهبران جبهه معارض افغانستان است که رئيس جمهور اين کشور را براي برکناري حنيف اتمر مشاور امنيتي او و ايجاد تغييرات در سامانه امنيتي تحت فشار قرار دادند.

معارضان افغان تهديد کردند در صورتي که خواسته هاي آنها ناديده گرفته شود موضع قاطعي در قبال دولت اتخاذ مي کنند که مي تواند به سرنگوني آن منجر شود.

رهبر جمعيت اسلامي افغانستان رئيس جمهور اين کشور را به بهانه شکست در پرونده امنيتي و تداوم کشتار غيرنظاميان بي گناه در حملات تروريستي به باد انتقادات شديد گرفته است.

جمعيت اسلامي افغانستان در تاريخ 60 ساله‌ خود تاکنون در سه مرحله تاريخي، سه روش مبارزاتي را پشت سر گذاشته است. در آغاز به عنوان يک جريان روشنگرانه اسلامي، پس از آن به عنوان يک جريان مبارزاتي (مقاومت مسلحانه در برابر شوروي و طالبان) و در شانزده سال اخير به‌عنوان يک جريان سياسي شريک در قدرت حضور داشته است.

با اين وجود، مواضع رباني تعجب افغان ها را به همراه داشته است چرا که حمام خون موجود در افغانستان مساله تازه اي نيست که خشم رهبران جمعيت اسلامي برانگيخته باشد بخصوص که بيش تر رهبران اعتراضات کنوني از جنگ سالاران و متهمان به فساد بوده و در جنگ هاي داخلي افغانستان دخيل بودند و حتي جمعيت اسلامي خود از طرف هاي جنگ داخلي پس از شکست شوروي بوده است.

محمد اسماعيل تحليلگر سياسي معتقد است : دليل واقعي اعتراضات و نارضايتي رباني و هوادارانش که دولت را تهديد به سرنگوني مي کنند، تغييراتي است که رباني و هوادارانش آشکارا خواهان ان هستند.

رئيس جمهور افغانستان از طريق ايجاد تغييرات در دستگاه امنيتي اين کشور شمار زيادي از رهبران و هواداران جمعيت اسلامي را برکنار کرد علاوه بر اينکه اشرف غني توانست پروسه آشتي با حزب اسلامي به رهبري گلبدين حکمتيار، رهبر حزب اسلامي، رقيب اصلي و سنتي جمعيت اسلامي را به سرانجام برساند.

صلاح الدين رباني در بخشي از سخنراني خود نيز تاکيد کرد: جمعيت اسلامي يکي از ارکان دولت و حامي اصلي عبدالله عبدالله رئيس اجرايي دولت افغانستان در انتخابات 2013 بوده بنابراين از حق تشکيل نيمي از دولت و برعهده گرفتن نيمي از پست هاي آن برخوردار است.

به گفته اسماعيل اين بخش از سخنان رباني منعکس کننده دليل واقعي بحران سياسي افغانستان است چرا که رئيس جمهور افغانستان که با فشارهاي روز افزون داخلي و بين المللي ناشي از فساد گسترش يافته در محافل دولتي روبروست نياز به ايجاد تغييرات و مجازات عوامل فساد در اين کشور دارد.

وي افزود: رئيس جمهور افغانستان هم دست به تغيير زد اما هنگامي که به رهبري جمعيت اسلامي رسيد اعتراض رباني و هوادارانش را برانگيخت.

غيرمنتظره بودن اهتمام دولت به حکمتيار

رابطه رباني و جمعيت اسلامي با رئيس جمهور افغانستان از ابتدا مثال زدني نبود چرا که جمعيت اسلامي که از احزاب نزديک به نيروهاي امريکايي بود و قبل از اشرف غني پست هاي کليدي حکومتي را داشت هم اينک نفوذ چنداني در دولت وحدت ملي افغانستان ندارد.

حزب جمعيت اسلامي از سياست هاي غني راضي نيست بخصوص که معتقد است که در داخل دولت افغانستان کساني هستند که عليه اين حزب عمل مي کنند و شخص رئيس جمهور هم براي به حاشيه راندن نقش جمعيت اسلامي کار مي کند .

نگراني هاي حزب جمعيت اسلامي زماني بيش تر شد که اشرف غني با حزب اسلامي به رهبري گلبدين حکمتيار به آشتي رسيد.

جمعيت اسلامي انتظار نداشت که حکمتيار با وجود اينکه هيچ نقش سياسي در افغانستان ندارد تا اين ميزان از سوي حکومت به او بها داده شود و حتي در ارگ رياست جمهوري از او استقبال شده و حکومت به افتخارش نشست هاي مردمي باشکوهي برگزار کند.

جمعيت اسلامي زماني که به تدريج متوجه شد که رئيس جمهور افغانستان به دنبال راهي براي خلاصي از اين حزب است، تحرکات خود عليه حکومت را در داخل و خارج افغانستان آغاز کرد.

جمعيت اسلامي در ابتدا تلاش داشت که ائتلافي با جنرال عبدالرشيد دوستم، معاون رئيس جمهور افغانستان تشکيل بدهد اما رئيس جمهور افغانستان اين نقشه او را ناکام گذاشت.

دادستاني کل افغانستان در بهمن ماه سال گذشته دستور بازداشت 9 محافظ جنرال عبدالرشيد دوستم، معاون اول رياست جمهوري را در ارتباط به شکايت احمد ايشچي صادر کرد.

اين تصميم نظر به شکايت احمد ايشچي، معاون پيشين حزب جنبش ملي اسلامي افغانستان و از مخالفان سياسي عبدالرشيد دوستم صورت گرفت که گفته بود آقاي دوستم او را تهديد به آزار و اذيت جنسي از سوي محافظانش کرده است.

بالاخره جنرال دوستم در ماه ثور 1396 افغانستان را ترک و به ترکيه رفت و منصب وي نيز تقريبا معلق ماند.

رئيس جمهور افغانستان همچنين «احمد ضياء مسعود» يکي از چهره هاي سرشناس جمعيت اسلامي را از مقام معاون خود در امور اصلاحات و حکومت‌داري خوب برکنار کرد.

با وجود اينکه مسعود و رهبران جمعيت اسلامي بارها تاکيد کردند که منصرف نشدن رئيس جمهور از اين تصميم، افغانستان را به جنگ تازه اي سوق خواهد داد اما اشرف غني با اصرار بر موضع خود اهميتي به تهديدها نداده و به تغييرات حکومتي ادامه داد.

رئيس جمهور افغانستان بسياري از چهره هاي غيرسرشناس در وزارت دفاع، کشور و اطلاعات را نيز به زيان هواداران جمعيت اسلامي روي کار آورد و همين جا بود که رهبران جمعيت فهميدند که اشرف غني به دنبال سرکوب کامل نفوذ اين حزب است.

بهانه شکست در ايجاد امنيت

در گير و دار اختلافات بين رئيس جمهور افغانستان و جمعيت اسلامي اين کشور، کابل شاهد موجي از خشونت هاي خونبار بود، برجسته ترين اين حملات، انفجار در منطقه ديپلماتيک کابل بود که يکصد و پنجاه کذشته برجاي گذاشت و بيش تر آن غيرنظامي بودند.

در حالي که سرويس اطلاعات افغانستان شبکه حقاني را به اجراي اين حمله تروريستي و تحت پشتيباني سرويس اطلاعات پاکستان متهم کرد رهبران حزب جمعيت اسلامي گفتند شخصيت هايي در داخل حکومت اين حمله را انجام داده اند.

جمعيت اسلامي افغانستان با حمايت فعالان جامعه مدني و آنهايي که از حکومت برکنار شدند تظاهرات و اعتراضات مردمي در کابل ساماندهي کرد.

تظاهرات هزاران نفري مردم پايتخت افغانستان به رياست رهبراني از حزب جمعيت از جمله احمد ضياء مسعود برگزار شد که نيروهاي امنيتي به مقابله با آن پرداخته و در نتيجه درگيري هاي سنگين، شش نفر از تظاهرات کنندگان کشته شدند.

از جمله اين کشته ها محمد عالم ايزديار، فرزند معاون سناي افغانستان و از رهبران حزب جمعيت اسلامي بود.

يک روز بعد در مراسم تشييع جنازه فرزند ايزديار، سه عمليات انتحاري رخ داد که با کشته شدن 25 نفر همراه بود.

بار ديگر سرويس اطلاعات افغانستان با دستگيري عامل انتحاري چهارم، يکي از رهبران طالبان معروف به ملا احمد را که ساکن شهر کويته پاکستان است به طراحي اين انفجارها متهم کرد.

اما رهبران جمعيت اسلامي و هواداران آنها شخصيت هايي در داخل حکومت افغانستان را متهم به انجام اين حمله کردند اما نامي از آنها نبدند.

محمد عطاء نور، والي ولايت بلخ و نائب رئيس جمعيت اسلامي افغانستان تاکيد کرد: افرادي در داخل حکومت ما را به شکلي نظام مند به قتل مي رسانند و ما براي برخورد با آنها برنامه خواهيم ريخت.

در همين راستا جمعيت اسلامي نشست هايي درون حزبي با حضور رهبران خود برگزار کرد و در نتيجه آن در يک نشست خبري برکناري محمد حنيف اتمر، مشاور امنيت ملي رئيس جمهور افغانستان و برخورداري از نيمي از حکومت در مقام شريک اصلي تشکيل دولت وحدت ملي خواستار شد.

اما دولت افغانستان در قبال اين خواسته ها ساکت ننشسته و رئيس جمهور با صدور بيانيه اي ضمن تمجيد از نقش اتمر تاکيد کرد که وي به وظايف خود در قبال ميهنش به بهترين وجه عمل مي کند.

پيوستن احزاب قومي  به معارضان

جمعيت اسلامي افغانستان در تلاش ها براي سرنگوني حکومت اشرف غني تنها نبوده احزاب قومي گراي افغانستان هم همين هدف را دنبال مي کنند خصوص احزابي که پرچم دفاع از قوم تاجيک را بالا بردند.

عبداللطيف پدرام، رهبر حزب کنگره ملي افغانستان و نماينده بدخشان در پارلمان اين کشور از جمله رهبران اعتراضات اخير است .

وي در يکي از سخنراني هايش تاکيد کرد: ما تاريخ سيصد ساله افغانستان را که تحت حکومت قوم پشتو بوده تغيير مي دهيم.

اما با حضور پدرام صدها نفر از تظاهرات کنندگان ميدان را ترک کرده و اظهار داشتند که اعتراضات به نفع کشور نيست.

انور الحق احدي، وزير دارايي دولت حامد کرزي و رهبر حزب افغان ملت يکي ديگر از کساني بود که عليه رئيس جمهور افغانستان ايستاده و از همه تلاش هاي او حتي کنفرانس آشتي که اخيرا در کابل برگزار شد و نمايندگان بيش از بيست کشور در آن حضور داشتند انتقاد کرد.

احدي گفت: دولت غني در همه ابعاد شکست خورده است و ما خواهان برکناري فوري وي هستيم.

عدم توافق عبدالله با رهبران جمعيت اسلامي

جمعيت اسلامي افغانستان اميدوار بودند که عبدالله عبدالله، رئيس اجرايي دولت افغانستان که يکي از رهبران جمعيت اين حزب است خواسته هاي آنها را جامه عمل بپوشاند. اين حزب کميته اي به رهبري امان الله گذر براي تماس با عبدالله تشکيل دادند اما او پاسخي نداد.

بر اساس اطلاعاتي که به بيرون درز کرده رئيس اجرايي معتقد است سرنگوني دولت و تعرض به مسائل ملي به نفع کشور نيست و اين دشمنان افغانستان هستند که از خشونت ها و اعتراضات ضددولتي سوء استفاده مي کنند.

در حالي که جمعيت اسلامي بر خواسته هاي خود براي برکناري رئيس جمهور يا برکناري حنيف اتمر، معاون وي اصرار مي ورزند، عبد الله بر ضرورت انجام تلاش هاي مشترک براي برون رفت کشور از بحران کنوني تاکيد مي کند.

صبغه الله صابر العربي الجديد

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :