Saturday, November 25, 2017 | شنبه 04 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/04/21 آيا ابوبکر بغدادي به سرنوشت بن لادن دچار شد؟

مشروح خبر

 اخبار زيادي از کشته شدن ابوبکر البغدادي رهبر گروه تروريستي داعش مطرح شده است اما هر بار در مورد درست بودن اين اخبار ترديدهايي مطرح مي‌شود چرا که منابع موثق اين اخبار را تاييد نمي‌کنند و به همين دليل باور چنين گزارش‌هاي سخت مي‌شود چرا که جزئيات بيشتري در مورد پيدا شدن جسد وي يا مکان دفنش منتشر نشده است.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌اي راي اليوم در سرمقاله خود نوشت، اطلاعات منتشر شده درباره مرگ ابوبکر البغدادي مساله کشته شدن ابومصعب الزرقاوي در بعقوبه در سال 2006 و اسامه بن لادن، رهبر القاعده در افغانستان در سال 2001 را تداعي کرد.

نيروهاي روسيه در 16 جون گذشته اعلام کرد که ابوبکر البغدادي در حمله جنگنده‌هاي روسي به محل نشست رهبران داعش در نزديکي شهر رقه کشته شد اما فرماندهي ائتلاف بين‌المللي تحت امر امريکا اين گزارش‌ها را تاييد نکرد. اما رامي عبدالرحمان، مدير ديده بان حقوق بشر سوريه اظهار کرد که او کشته شده است. محتواي سند محرمانه داعش که توسط اردوي عراق در هنگام يورش به يکي از مقرهاي داعش در شهر موصل يافت شد واقعيت امر را در هاله‌اي از ابهام قرار مي‌دهد.

تحليل‌گران معتقدند، به رغم معلومات که درباره مرگ البغدادي وجود دارد اما اساسا نمي‌توان به سند کشف شده از داخل موصل اکتفا کرد و اين بر پيچيدگي موضوع مي‌افزايد:

«البغدادي روزي آرزو داشت بازيکن فوتبال يا وکيل شود در حالي که فردي خجالتي بود که اعتماد به نفس نداشت اما آتشفشان‌هاي داخل خود را به حد انفجار رساند و فصل‌هاي مصيبت‌بار داعش را رقم زد که مملو از خونريزي، وحشي‌گري و خشونت است. او قبل از اينکه ابوبکر البغدادي باشد ابراهيم عواد البدري خوانده مي‌شد که احتمالا در سال 1971 در شهر سامرا متولد شده باشد. در سال 2003 وقتي امريکا وارد بغداد شد البغدادي در قالب گروه "جيش اهل سنه و جماعه" که در تاسيس آن مشارکت داشت عليه آمريکايي‌ها وارد جنگ شد. او فارغ التحصيل دانشگاه بغداد در سال ۱۹۹۶ در مقطع ليسانس و فوق‌ليسانس از دانشگاه صدام در سال ۱۹۹۹ و نيز دکترا از همان دانشگاه بود که مدتي نيز در دانشگاه تکريت به عنوان استاد دانشگاه خدمت کرد. البغدادي در فبروري 2004 بازداشت شد و به زندان بوکا در جنوب عراق منتقل و در آنجا نشانه‌هاي افراط‌گرايي وي پديدار شد. او توانمندي‌هاي رهبري و استعداد خود را نشان داد و برخي روايت‌ها حاکي است، او بعد از آزادي از زندان در حالي که بزرگترين سازنده بم و طراح آنها بود توانست افراد زيادي را دور خود جمع کند.

ابوبکر البغدادي برخلاف اسامه بن لادن، رهبر کشته شده القاعده به ندرت در رسانه‌ها ظاهر مي‌شد و فقط يک بار صدا و تصويرش ديده شد و آن هنگامي بود که سه سال پيش از مسجد بزرگ النوري در شهر موصل از شکل‌گيري "خلافت" خبر داد و آخرين فايل صوتي منسوب به وي نيز که توسط پايگاه‌هاي وابسته به داعش منتشر شد مربوط به ماه نوامبر گذشته بود که همزمان با آغاز حمله نيروهاي عراقي به شهر موصل منتشر شد و وي در اين فايل از نيروهاي داعش خواسته بود "تا بايستند و تا "شهادت" جهاد کنند".

پس از اينکه نيروهاي عراقي شهر موصل را کاملا تحت کنترول خود درآورند و حيدر العبادي صدراعظم عراق خبر پيروزي بزرگ و آزادسازي اين شهر را رسما اعلام کرد؛ خبر کشته شدن ابوبکر البغدادي اهميت خود را از دست داد چرا که شکست بزرگ براي داعش اين بود که اين گروه پايتخت خود را در عراق از دست داده بود. همچنين مرگ ابوبکر البغدادي چه بسا به اندازه مرگ رهبر القاعده تاثير نداشته باشد چرا که انتخاب جانشيني براي البغدادي ماموريتي دشوار نخواهد بود.

منابع امنيتي عراق در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط گفتند که احتمال‌ها حکايت از اين دارد که اياد العبيدي و اياد الجميلي دو شخصي هستند که بيشتر نامشان براي جانشيني سرکرده داعش مطرح است.

به گفته منابع اياد عبدالرحمان العبيدي که ملقب به "ابوصالح" يا "فاضل حيفا" است يک افسر برجسته سابق در دوره صدام بود که از انديشه‌هاي راديکالي تاثير پذيرفت و پس از سقوط نظام بعث در عراق در سال 2003 به القاعده پيوست و وي از بين بازداشت شدگان سابق در زندان بوکا بود. العبيدي زماني که در سال 2015 رياست شوراي نظامي را پس از کشته شدن ابومسلم الترکماني از رهبران برجسته عراقي بر عهده گرفت نامش مطرح و در همان زمان نيز معاون ابوبکر البغدادي در عراق شد.

اياد حامد خلف الجميلي معروف به ابو عبدالرحمان الانصاري که از شهر فلوجه عراق است، در گذشته در سازمان استخبارات نظامي عراق به عنوان يک افسر فعاليت مي‌کرد و نظارت بر بخش امنيت داخلي داعش را بر عهده داشت و وي از رهبران نزديک به البغدادي بود و پست معاون رهبر داعش را نيز بر عهده داشت.

سوالي که ترديدهايي را ايجاد مي‌کند و نياز به پاسخ دارد سرنوشت رهبران ميداني داعش پس از دست دادن مقرشان در شهر موصل است و اينکه چرا تنها سخناني در مورد يک سند مطرح مي‌شود که در آن اعلام شده بود داعش "باقي مي‌ماند حتي اگر ابوبکر البغدادي کشته شده باشد". بنابراين سرنوشت اسناد ديگر چه شده است؟ اسنادي که بايد از رازهاي داعش و ساختار رهبري آن و ولايت‌ها و طرح‌هايش در آينده پرده بردارد.

شايد برخي به حق بگويند که هنوز زود است بخواهيم در مورد اين سندها و محتواي آنها صحبت کنيم به خصوص اينکه هنوز بيشتر از دو روز از موفقيت‌آميز بودن عمليات بازپس‌گيري شهر موصل نگذشته است اما حمله به شهر موصل 9 ماه قبل آغاز شد و تعدادي از اعضاي داعش بازداشت شده و مقرهاي متعدد اين گروه در شرق و غرب شهر موصل مورد حمله قرار گرفتند اما اطلاعات بسيار کمي منتشر شد که نياز پژوهشگران را برآورده نمي‌کند.

کشته شدن ابوبکر البغدادي شوک بزرگي را به داعش وارد مي‌کند اما شوک بزرگتر از نظر ما اين است که داعش موصل را از دست داده است و چه بسا به زودي نيز رقه را از دست بدهد که اين مساله بدين معناست که "خلافت اسلامي" که ابوبکر البغدادي سه سال قبل اعلام کرد عملا پايان يافته است.

بازپس گيري شهر موصل و رقه و کشته شدن ابوبکر البغدادي اگر تاييد شود ممکن است پايان يک مرحله و آغاز مرحله ديگر باشد که همچنان جزئيات در مورد آنها مشخص نيست اما مساله قطعي اين است که ريشه‌هاي ايدئولوژيک اين گروه تروريستي تندرو همچنان عميق است و چه بسا شاخه‌هايي از آن بيرون بيايد که خطر آن از جنگي که در موصل و رقه ايجاد شده بود کم اهميت‌تر نباشد.»

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :