Tuesday, October 17, 2017 | چهارشنبه 26 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/05/03 پشت پرده ناامني‌هاي اخير افغانستان/ قدرت‌گيري شورشيان، ضعف دولت

شرح مطلب

 حملات طالبان و داعش ظاهراً شباهت‌هاي زيادي باهم دارد، اما تمام حملات، قربانيان و حاميان تروريست‌ها زير سايه سکوت دولتي است که با ادامه اين سکوت ضرر آن را جبران نخواهد توانست.

در چند سال اخير وضعيت افغانستان همانند آشفته‌بازاري مي‌ماند که هر کسي هر چه خواست انجام مي‌دهد، اين وضعيت سبب شده تا برخي مناطق و حتي مناطقي از کابل بخصوص پس از هر حمله تروريستي به جزيره متروکي بماند.

پاسخگويي از سوي دولت به معمايي تبديل شده، بيشتر رسانه‌ها روي آمار کشته‌ها و زخمي‌ها و چگونگي رويدادهاي تروريستي تمرکز دارند تا اينکه روي چرايي و چگونگي و همچنين سازمان‌دهندگان آن تمرکز کنند.

به هر حال، بازار کار و زندگي سير نزولي به خود گرفته، هيچ کسي نمي‌داند که آيا فردا زنده است يا قرباني حمله‌اي خواهد شد که مطمئناً هيچ پيگيري نمي‌شود.

وضعيت جاري مردم را در تنگناي سختي قرار داده، مردم نه جايي براي ماندن دارند و نه راهي براي فرار، تنها چيزي که براي هر افغان قابل تصور است مرگ در روي جاده‌ها است.

طراحي حملات پيچيده

بسياري از حملات که در کابل و ولايت‌ها رخ داده به صورت جالبي طراحي شده و مي‌شود، اين دست حملات بيانگر همسويي گروه‌هاي تروريستي و تعلل دولت در مقابل آنها است.

ورود ده‌ها و حتي صدها کيلوگرم مواد منفجره به امن‌ترين مناطق کابل بيانگر تباني برخي دولتمردان با شبکه‌هاي تروريستي است که همه روزه جان ده‌ها و صدها نفر را مي‌گيرد.

اما از آن سو، گروه‌هاي طالبان و داعش که مسئوليت هر حمله‌اي را به عهده مي‌گيرند گاهي رفيق هم هستند و گاهي هم رقيب هم، در منطقه‌اي با هم مي‌جنگند و در منطقه ديگري در کنارهم در برابر دولت قرار مي‌گيرند.

اکنون حتي کمتر کسي هم نمي‌داند که طالبان به دنبال چيست و داعش چه راهي را در پيش گرفته، در حاليکه ماهيت و تعريف آنها همچنين در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.

داعش نه آن گروهي است که در عراق و سوريه شکست خورده باشد و نه گروه مستقل و شاخه رسمي گروه ابوبکر البغدادي است، طراحان و اعضاي ارشد اين گروه در افغانستان همچنين پشت پرده هستند.

اين دو گروه بيشترين حملات را در افغانستان انجام داده و مي‌دهند، حال انکه مشخص هم نشده طراحي و سازمان‌دهي آن به صورت مشترک انجام مي‌شود يا خير.

چه کساني پشت پرده هستند؟

در بسياري از برنامه‌هاي تلويزيوني کارشناسان و افراد همسو با طالبان يا فرماندهان پيشين اين گروه داعش را دشمن طالبان و دولت و مردم عنوان کرده و با بيان اينکه ريشه مردمي ندارند، اين گروه را محکوم به شکست دانسته‌اند.

اما اين در حالي است که داعش با گذشت هر روز قوي‌تر شده و مناطق بيشتر را تحت کنترول خود درآورده و در مناطق جديدي نفوذ پيدا مي‌کنند، از سوي ديگر طالبان نيز همين وضعيت را داشته و مناطق بيشتري را در کنترل خود در مي‌آورند.

در تازه‌ترين مورد رويداد منطقه دهبوري کابل نشان داد که پشت اين حمله، برنامه خطرناکي طراحي شده است، زيرا قرار بود در اين روز جنبش روشنايي تظاهراتي را در کابل راه‌اندازي کند.

حمله دهبوري نشان داد که طالبان تصميم حمله به جنبش روشنايي را داشتند، در حاليکه حمله اول به اين جنبش با نام داعش ختم شد و اين گروه مسئوليت آن را پذيرفت.

سکوت دولت

اين تناقص‌ها سبب شده تا مردم گروه داعش را يک ابزار اطلاعاتي دولت بداند که در زمان‌هاي مورد نياز از آن جهت سرکوبي يک بخشي از مردم يا قوم خاصي استفاده کند.

اتهامات زيادي در اين خصوص تاکنون به دولت وارد شده، اما دولت هيچگاهي خود را مسئول پاسخگويي به گمانه‌هاي مردم نکرده است.

اين وضعيت کماکان دوري عميقي بين دولت و ملت بوجود آورده و ستون‌هاي زمامداري دولت وحدت ملي را شديداً تضعيف کرده که در اندک‌ترين حرکت مردمي به لرزه در مي‌آيد.

بهتر است دولت وضعيت جاري را مديريت کرده و از تنفر بيشتر مردم عليه خود جلوگيري کند و براي تحقق اين امر رفتار صادقانه با مردم بهترين گزينه است.

دولت بايد براي ملت شفاف کند که طالبان و داعش چه ربطي با هم داشته و آيا داعش افغانستان واقعاً نماينده داعشي‌هاي عراق و سوريه است يا کود اطلاعاتي دولتمردان.

پاسخگويي در مورد اينکه کدام دولتمردان از تروريست‌ها حمايت کرده و به جنگجويان جهت انجام حملات تسهيلات لازم را فراهم کرده و آنها را به سر منزل مقصود مي‌رساند امر الزامي براي پايداري نظام کنوني است.

سکوت دولت بيشتر از اين شايد به ضرر دولتمردان کابل تمام شود، سکوت در اينجا به معناي تقابل با يک ملت است، ملت خسته از تروريست و بي‌عدالتي دولت‌هاي پيشين و کنوني.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :