Tuesday, October 17, 2017 | چهارشنبه 26 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/05/13 نشريه يو اس اي تودي: زورگويي‌هاي ترامپ او را منزوي کرده است

مشروح خبر

 يک روزنامه امريکايي نوشت: تاکتيک‌هاي خشونت آميز رئيس جمهور امريکا عليه هم حزبي‌هايش در سنا، باعث انزجار جمهوريخواهان شده و ترامپ را در حاشيه قرار داده است.

روزنامه امريکايي «يو اس اي تودي» در گزارشي نوشت تاکتيک هاي قلدرانه و خشونت آميز دونالد ترامپ رئيس جمهور امريکا در سنا براي هم حزبي هاي جمهوريخواه او در سنا که اخيرا مجبور شده اند به نفع طرح خدمات درماني پيشنهادي ترامپ و عليه «اوباماکر» راي بدهند آن هم در شرايطي که نفوذ سياسي لازم براي مخالفت در برابر ترامپ را دارند، با نتايج معکوس همراه شده است.

در اين گزارش به نقل از گرانت ريچر استاد علوم سياسي امريکا نوشته شده است که اهميتي ندارد شخصيت ترامپ تا چه اندازه قوي و غالب باشد، زيرا او در حال حاضر خود را در مسير خصومت با سناي امريکا که يک نهاد سياسي قدرتمند در اين کشور به حساب مي آيد،‌ قرار داده است زيرا سناتورها خود را مستقل مي دانند و نمي خواهند تحت فشار قرار بگيرند و به همين دليل است که در حال واکنش معکوس عليه ترامپ هستند.

اين روزنامه در ادامه گزارش خود به تحولات دو هفته اخير در سناي امريکا اشاره کرده و نوشته است:

ليزا مرکوفسکي سناتور جمهوريخواه ايالت الاسکا و رئيس کميته منابع طبيعي و انرژي سنا، به شکست لوايح تحت حمايت ترامپ براي لغو اوباماکر کمک کرد آن هم با وجود اينکه دولت ترامپ او را تهديد کرده بود که راي او به عدم لغو اوباماکر مي تواند آينده اقتصادي آلاسکا را به خطر بيندازد.

چاک گرسل سناتور جمهوريخواه ايالت آيووا و رئيس کميته قضايي سنا نيز صراحتا اعلام کرد که اگر ترامپ جف سشنز سارنوال فعلي امريکا را از سمتش برکنار کند، کميته او به نامزد پيشنهادي ترامپ براي جانشيني سشنز راي نخواهد داد.

اين در حاليست که ترامپ از سشنز که خود را از تحقيقات درباره تباني احتمالي ميان ستاد انتخاباتي رئيس جمهور امريکا با مقامات روسي کنار کشيده، عصباني است و او را هدف حملات سخت قرار داده است.

جاشوا هودر عضو ارشد موسسه امور دولتي در دانشگاه  جورج تاون مي گويد حيرت آور است که رئيس جمهور امريکا فکر مي کند به کار گيري اين نوع کمپاين زور و فشار که صرفا باعث انزجار و پس زدن سناتورها مي شود، مي تواند آنها را پاي ميز مذاکره بکشاند.

جيمز توربر دانشمند مسائل سياسي و نويسنده کتاب «رقيبان قدرت: روابط کنگره و رياست جمهوري» مي گويد تاکتيک هاي ترامپ منعکس کننده فهم غلط و جدي او از جدايي قدرت ها و اين حقيقت است که بر اساس قانون اساسي امريکا، قوه مجريه و شاخه قانونگذاري (مجلس) با يکديگر برابر هستند.

بر اساس اين گزارش، تاکتيک هاي احمقانه، ناشيانه و فاقد مهارت ترامپ نه تنها هيچ حس وفاداري اي را در سناتورهاي جمهوريخواه به وجود نمي آورد بلکه مي تواند انگيزه اي شود براي اين سناتورها تا راه خود را بروند.

توربر در ادامه اظهارات خود به اقدام اخير سناي کنگره امريکا در تصويب تحريم هاي اقتصادي جديد عليه روسيه با وجود مخالفت هاي ترامپ اشاره کرد و گفت ترامپ اين طرح را که در اعمال قدرتش محدويت ايجاد مي کند،‌ با اکراه امضا کرد.

اين دانشمند مسائل سياسي معتقد است که در حاليکه رهبران مجلس نمايندگان و سنا هر کدام در حال پيگيري دستور کار خود هستند و تلاش مي کنند تا جايي که مي توانند ترامپ را ناديده بگيرند، رئيس جمهور امريکا بيشتر و بيشتر در حال منزوي شدن و به حاشيه رانده شدن است.

يو اس اي تودي به نقل از توربر نوشت که کاهش اعتبار و محبوبيت ترامپ،‌ سناتورها را براي حفظ استقلالشان از رياست کاخ سفيد جسور کرده است.

اين در حاليست که نتايج تازه ترين نظرسنجي انجام شده توسط دانشگاه «کوئينيپياک» نشان مي دهد تنها 33 فيصد از امريکايي ها از عملکرد شغلي ترامپ راضي اند.

توربر با تاکيد بر اينکه ترامپ در جايگاهي نيست که الهام بخش ترس و يا احترام باشد،‌ گفت که بهتر است ترامپ دست از توئيت کردن بردارد و بي سر و صدا با سناتورها همکاري کند و به اتحاد برسد و تا جايي که مي تواند از سناتورها حمايت کند حتي اگر گاهي اوقات کاملا با آنها توافق نظر نداشته باشد.

با اين حال، اريک هرزيک رئيس بخش علوم سياسي دانشگاه نوادا مي گويد که از ديدگاه او، خودخواهي ترامپ به او اجازه نمي دهد تا چنين رويکردي در قبال سناتورها در پيش بگيرد. هرزيک مي گويد ترامپ فکر مي کند که او واقعا مسئول است و سنا بايد صرفا هر چه ترامپ مي گويد، انجام دهد.

جان مک کين سناتور جمهوريخواه امريکا نيز که به لغو اوباماکر که خواسته ترامپ بود، راي منفي داد، اخيرا در سخنراني خود تاکيد کرده است که سناتورها زيردست رئيس جمهور نيستند و نبايد از قصر سفيد دستور بگيرند.

اين در حاليست که ترامپ پيشتر سعي کرده است تا از طريق تماس هاي تليفوني با مک کين، با او لابي کند و راي مثبت او را براي لغو اوباماکر بگيرد.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :