Tuesday, October 17, 2017 | ﺳﻪشنبه 25 میزان 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/05/18 برکناري سرپرست وزارت داخله و جايگزيني ويس برمک در اين پست

مشروح خبر

 رياست جمهوري تاج محمد جاهد، وزير امور داخله را برکنار و ويس برمک، وزير دولت در امور رسيدگي به حوادث را به عنوان سرپرست وزارت داخله تعيين کرده است، اما آگاهان اين گزينش را معقول و منطقي نمي دانند و مي گويند که گزينش هاي غني و عبدالله، هميشه سليقه اي بوده است.

کرسي وزارت امورداخله سهم رياست اجراييه در حکومت وحدت ملي است و آقاي جاهد نيز با حمايت عبدالله عبدالله، رييس اجراييه کشور در اين سمت گماشته شده بود. اين دومين تغيير در وزارت داخله در حکومت وحدت ملي است. پيش از آقاي جاهد، نورالحق علومي نيز که او هم از همراهان داکتر عبدالله بود، به کنار گذاشته شد.

گفته مي‌شود که حزب جمعيت اسلامي در تعيين آقاي برمک به عوض تاج محمد جاهد، به‌عنوان نامزد وزير امور داخله، نقش عمده‌اي را بازي کرده است. در پي اعتراض‌هاي اخير، حزب جمعيت اسلامي که خواهان برکناري سران نهادهاي امنيتي شده بود، از آقاي جاهد نيز خواسته است از سمت‌اش برکنار شود.

با اين وجود، هنوز جزييات دقيقي در مورد چگونگي برکناري آقاي جاهد و سرپرستي ويس برمک منتشر نشده است، اما اين تغيير با انتقاد آگاهان روبرو شده، به خصوص اين که آقاي برمک که يک انجنير است، به سرپرستي وزارت داخله گماشته شده است.

برنا صالحي، آگاه مسائل سياسي در گفتگو به خبرگزاري آوا بيان کرد: «ويس برمک که به عنوان سرپرست وزارت امور داخله معرفي شده، به هيچ صورت تجربه کار در ارگان هاي امنيتي را ندارد، ويس برمک يک مهندس است و سابقه کار موفقانه در اداراتي هم که کار مي کرده، نداشته است».

آقاي صالحي افزود: «در اداره مبارزه با حوادث که کار مي کرد، ايشان به خاطر اين که براي ادامه تحصيلات به خارج رفته، يک سال غيرحاضري دارد».

به گفته او، آقاي تاج محمد جاهد هم در اين وزارت موفقيت نداشت و اين وزارت هر کس را ناکام کرده است، زيرا کنترول اوضاع افغانستان از نظر امنيتي، تنها کار وزارت داخله نيست.

اين آگاه مسائل سياسي اشاره کرد: «گزينش آقاي برمک به عنوان سرپرست وزارت داخله منطقي و معقول نيست، حکومت شعار شايسته سالاري سر مي دهد، حالا به اين باور رسيده ايم که تمام حرف هاي آنان دروغ است، و حرف هاي حکومت هيچ وقت جامع عمل نخواهد پوشيد».

او خاطرنشان کرد: «گزينش هاي غني و عبدالله سليقه اي است، خواهر زاده داکتر عبدالله چهار وظيفه در رياست اجرايي داشت، اين حکومت مشروعيت لازم را ندارد، آنها از همين دوران که دارند به نفع خود و خانواده هاي شان استفاده مي کنند».

صالحي اضافه کرد: «ويس برمک که مي خواهد جانشين آقاي جاهد شود، از نزديکان آقاي محمد اشرف غني است، در جمع پنجشيري ها و در جمع مجاهدين و تاجيک ها، آدم هاي مفيد، مؤثر و شايسته تر از برمک وجود دارد، سران حکومت به فکر امنيت نيستند، بلکه به فکر مقاصد شخصي خودشان هستند».

وي گفت: «اين گزينش ها نمايشي و سمبوليک اند، در ميرزاولنگ هموطنان ما قرباني شدند، ولي اين حکومت هيچ کاري نکرد، همچنان درهرات همين طور حادثه شد، ولي از دست حکومت هيچ چيزي ساخته نشد».

به باور صالحي، آقاي غني و عبدالله خودشان مانع اصلاحات هستند و تا وقت اين دو کنار نروند، هيچ اصلاحاتي به وجود نخواهد آمد: "اين سران حکومت قضايا را خيلي کوچک مي بينند، و اين گزينش هاي شان هم خاک زدن به چشم مردم است».

با اين حال سيد علي رضا محمودي، رئيس مجمع ملي مردم افغانستان در گفتگو با خبرگزاري آوا، بيان کرد: «ويس برمک شناخت کافي از همه مناطق افغانستان دارد، ولي تجربه کار در يک اداره نظامي آن هم در وزارت داخله را ندارد".

او افزود: «در افغانستان با توجه به شرايط فعلي، آقاي برمک تجربه امنيت داخلي کشور را ندارد، و اين برمي گردد به رهبري حکومت وحدت ملي که با کدام ويژگي ها آقاي برمک را به عنوان سرپرست وزارت امور داخله معرفي کرده اند».

آقاي محمودي اشاره کرد: «گذشت زمان معلوم خواهد کرد که آقاي برمک چقدر در يک نهاد امنيتي فعاليت خواهد کرد، رئيس جمهور در انتخاب نامزاد وزيران با دشواري هايي مواجه است».

رييس مجمع ملي مردم افغانستان اضافه کرد: «رئيس جمهور غني به عنوان يک شخص اکادميک که مي خواست ساختار را ايجاد کند، بايد جواب بدهد که با کدام ويژگي، آقاي برمک را به عنوان سرپرست وزارت داخله معرفي کرده است؟»

از سوي ديگر، ميرزامحمد يارمند، آگاه مسائل نظامي گفت: «ويس برمک يک مدير علمي است، اگر برايش صلاحيت بدهد، مي تواند از ظرفيت هاي مسلکي وزارت داخله استفاده کند، چون در وزارت انکشاف دهات زياد بوده و مشکلات ولسوالي ها را هم مي داند».

ديده مي شود که علي رغم وعده هاي بسيار رياست جمهوري، اصلاحات در نهادهاي امنيتي در مسيري نادرست پيش مي رود. تاج محمد جاهد در شرايطي کنار زده مي شود که پيش از اين، امرالله صالح، نماينده ويژه رييس جمهور در امور اصلاحات امنيتي نيز به دليل مشکلات در حکومت، از سمت خود استعفا داد. علاوه بر اين، انتقادهايي هم در مورد سرپرست وزارت دفاع وجود دارد که توانايي هاي لازم را در بخش دفاعي ندارد.

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :