Saturday, November 25, 2017 | شنبه 04 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/06/21 کارشناس سياسي و استاد دانشگاه کابل: امريکا مانع برگشت دوستم به افغانستان مي شود

مشروح خبر

 دولت ايالات متحده امريکا برخلاف اراده دولت وحدت ملي مخالف بازگشت جنرال دوستم به کابل است و توطئه هايي در اين راستا از اين سمت هدايت مي شود .

لطيف نظري ، استاد دانشگاه و تحليل گر مسائل افغانستان با اشاره به سخنان اخير سخنگوي جنبش ملي اسلامي در مورد توطئه دولت در راستاي عدم بازگشت دوستم به کابل گفت : در واقع مشکلاتي بيين اشرف غني و معاون اول وي قبلا هم در رسانه ها به نشر رسيده بود ؛ اما اين منازعات به گونه اي نبوده که جنرال دوستم بصورت غيرمستقيم به خارج از افغانستان تبعيد شود ، اما به نظر مي رسد دولت امريکا خصوصا سفارت اين کشور در افغانستان شديدا مخالف بازگشت دوستم به کابل است ؛ چنانکه يکبار ديگر هم طياره حامل دوستم از مزار شريف توسط خارجي ها برگشت داده شد .

به گفته نظري ، دولت وحدت ملي تلاش دارد تا مشکلات بوجود آمده با اعضاي ارشد ائتلاف نجات افغانستان را مرفوع سازد وبه نتيجه معقول و منطقي دست يابند اما مداخلات خارجي ها مانع اين پيشرفت ها مي شود .

نظري اضافه کرد : سخنان اخير سخنگوي جنبش ملي اسلامي هم ممکن است معطوف به مداخلات خارجي ها باشد که قبلا هم متذکر شده بودند کشورهاي خارجي در امور داخلي افغانستان مداخله نکنند و بگذارند افغانها خود از راه مذاکره بين الافغاني مشکلاتشان را حل و رفع کنند.

نظري در مورد دلايل مخالفت امريکا با بازگشت جنرال دوستم به کابل گفت : ايالات متحده امريکا در افغانستان تنها حضور نظامي و امنيتي ندارد ؛ بلکه بعنوان قدرتي که قصد دارد بازيهاي جيوپلتيکي جديدي را در منطقه راه اندازي کند ، برنامه هاي مشخصي دارد و برهمين اساس است که ترامپ تصميم مي گيرد در افغانستان باقي بماند و افزايش نيرو داشته باشد .

لطيف نظري افزود :از نظر امريکا ، دوستم يک مهره روسي است ؛ هم به دليل سابقه کار و عملکردي که با دولتهاي کمونيستي سابق داشته و هم از نظر ساختار فکري و مبارزاتي که عليه تروريستهاي داعش در شمال افغاستان داشته است . به نظر مي رسد دوستم بعنوان کمربند امنيتي در برابر انتقال پروژه داعش به شمال افغانستان مطرح است ؛ چراکه بر طبق مطالعات انجام گرفته هدف اساسي امريکا ، ناامن سازي آسياي ميانه و رسيدن تروريستها به حيات خلوت روسيه است ؛ لذا با توجه به رقابت شديد امريکا و روسيه در سطح منطقه اي و بين المللي اين ديدگاه در مورد عدم بازگشت دوستم به کابل قابل قبول مي باشد.

لطيف نظري در ادامه ، پيرامون توطئه هايي عليه دوستم مبني بر پيگيري شديدتر دوسيه قضايي اش در افغانستان از يکسو و احتمال تعيين جانشين ديگري بجاي دوستم از سوي رئيس جمهورغني  گفت : بدون شک حلقه هايي در درون حکومت وحدت ملي مخالفتهايي با رويکردها و برنامه هاي دوستم داشته و دارد اما شرايط پيچيده افغانستان ايجاب مي کند اين مخالفتها با آن شدت و حدت که باعث بي ثباتي کشور شود نباشد .

به عقيده وي ، افغانستان کشوري است که هنوز هم قوميت يک عنصر تاثيرگذار در تغييرات سياسي قابل طرح است و دوستم هنوز در ميان بخش عظيمي از افغانستان نفوذ قابل توجهي دارد ؛ بنابراين هيچ فرد ديگري حتي پسر ارشد دوستم نمي تواند موقعيت دوستم را احراز کند و ميزان نارضايتي موجود را به حداقل برساند ؛ لذا با توجه به اين فرآيند نمي توان به اين تحليل پايبند بود که توطئه اي در داخل دولت به گونه اي طراحي شده باشد که مانع از بازگشت دوستم به کشورش گردد .

نظري تصريح کرد : جنرال دوستم يک عضو تاثير گذار در ائتلاف نجات افغانستان مي باشد و در حال حاضر هم محمد محقق از طرف دولت در ترکيه به سر مي برد تا مذاکراتي با دوستم جهت بازگشت به کابل داشته باشد ؛ بگونه اي که تقابل هاي ائتلاف نجات افغانستان به تعامل و همکاري با دولت وحدت ملي تغيير مسير دهد .

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :