Tuesday, November 21, 2017 | چهارشنبه 01 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/08/01 امريکا براي چي شهر رقه را با خاک يکسان کرد؟

شرح مطلب

 امريکا و متحدانش در ائتلاف بين المللي براي اينکه پيروزي بر داعش در سوريه را به نام خود تمام کنند، به گونه‌اي شهر رقه سوريه را بمباران کردند که عملا چيزي از آن باقي نمانده است.

روزنامه روسي «پراودا»، در تحليلي نوشته است: « همانطور که روز گذشته وزارت دفاع روسيه اعلام کرد، در چارچوب عمليات آزادسازي شهر رقه سوريه از دست ترويستهاي داعش، هزاران نفر از مردم غيرنظامي ساکن اين شهر قرباني حملات ائتلاف بين المللي به رهبري امريکا شده و اين شهر تقريبا با خاک يکسان شده است. اين در حالي است که مقامات امريکايي، بدون اشاره به اين واقعيت تلخ، آزادسازي شهر رقه را «پيروزي برجسته» بر داعش ارزيابي کرده و اين عمليات را اقدامي مهم در مبارزه جهاني با اين گروه تروريستي ناميدند.

فرانس کلينتسويچ معاون رئيس کميته امور دفاعي و امنيتي شوراي فدراسيون (سناي) روسيه معتقد است که ائتلاف به اصلاح ضدداعش به رهبري امريکا، بعد از نابودي اين شهر، اکنون سعي دارد تا با ارسال کمک‌هاي انسان دوستانه براي مردم آن، رقه را به مرکز جديدي در سوريه که تحت کنترول دولت بشار اسد نباشد، تبديل کند.

ستندردهاي دوگانه غرب حتي در کمک رساني به مردم سوريه

اين سناتور با يادآوري اينکه، بلافاصله بعد از آزادي شهر رقه، ميليونها دلار و يورو سريعا براي کمک انساني به اين شهر اختصاص يافته و اين مسئله نشان ديگري از ستندردهاي دوگانه غربي‌ها است که خاک سوريه را نيز به مناطق «خودي و بيگانه» تبديل کرده و حتي کمک‌هاي انساني به مردم اين کشور را بصورت انتخابي انجام مي دهند.

کلينتسويچ يادآور شد: «کاملا واضح است که در پشت اين ماجرا اهداف سياسي خاصي وجود دارد. واقعيت تلخ فقط در بمباران وحشيانه نيروهاي متحد امريکا به اين شهر نيست. به عقيده من، قبل از هر چيز تلاش جدايي طلبانه ائتلاف امريکايي براي تبديل کردن شهر رقه به مرکز ديگري در سوريه است که تحت کنترول دولت مرکزي آن قرار نداشته باشد. دقيقا با اين هدف است که بسيار سريع پول‌هاي زيادي براي بازسازي اين شهر سرازير شده است، در حاليکه چنين برخوردي در مورد ساير شهرهاي سوريه، بعد از آزاد شدن آنها از دست داعشي‌ها صورت نگرفت.»

لازم به يادآوري است که انگلستان روز گذشته اعلام کرد که مبلغ 10 ميليون پوند (بيش از 13 ميليون دالر) براي ارائه کمک‌هاي انسان دوستانه به مردم شهر رقه اختصاص داده است.

حمله نيروهاي دموکراتيک سوريه با حمايت امريکا به شهر رقه در تاريخ 6 جون آغاز شد. تروريستها در تاريخ 21 سپتمبر در بخشهاي مرکزي شهر در محاصره افتادند، ولي بشدت مقاومت مي کردند. در مرحله پاياني عمليات آزادسازي رقه، حملات هوايي نيروهاي ائتلاف به اين شهر به گونه‌اي بود که مردم غيرنظامي آن براي نجات خود مجبور به ترک شهر شدند و تعداد زيادي از آنها در جريان بمباردهاي هوايي کشته شدند. نيروهاي دموکراتيک سوريه در تاريخ 20 اکتوبر، رسما آزادي شهر رقه را اعلام کردند.

اقدام وحشيانه «سياسي و نظامي» امريکا در شهر رقه

عادلبي عشقاگاشيف معاون رئيس فراکسيون «روسيه واحد» (حزب حاکم روسيه) و عضو کميته امور بين المللي پارلمان روسيه گفته اند: «امريکا و ائتلاف تحت فرماندهي آن، بسيار عجله داشتند تا در پيروزي بر ترويزم بر نيروهاي دولتي سوريه که تحت حمايت روسيه و ايران، موفقيتهاي قابل توجهي در اين مبارزه بدست آورده بودند، غلبه پيدا کنند و آزادسازي شهر رقه، از اين جهت براي آنها اهميت بسيار زيادي داشت و همين هدف باعث شد که براي آنها مهم نباشد که تعداد زيادي از مردم غيرنظامي در حملات وحشيانه آنها به اين شهر قرباني مي شوند و دقيقا اين اتفاقي بود که در شهر رقه رخ داد.»

اين نماينده بلندپايه پارلمان روسيه افزود: «آنچه امريکا و متحدانش در شهر رقه انجام دادند، دقيقا يک اقدام وحشيانه سياسي و نظامي بود. امريکايي‌ها اکنون، زماني که عمليات ضدداعش در سوريه به پايان خود نزديک شده است، تنها روي يک هدف متمرکز شده و آن اينکه نتيجه اين مبارزه را به نفع خويش تمام کرده و در اين عرصه از نيروهاي دولتي سوريه تحت حمايت روسيه و ايران، پيشي بگيرند.»

به گفته وي، سخنان پيروزمندانه که از سوي مقامات امريکايي در باره آزادي رقه شنيده مي شود هم تنها احساس خشم و انزجار انسان را برمي انگيزد.

اين مقام پارلماني گفت: «اين در حالي است که بيش از 90 فيصد از خاک سوريه در پي عمليات نظامي اردوي سوريه، ميلي متر به ميلي متر، آزاد شده تا بالاخره تحت کنترول دولت سوريه قرار گرفته است. نيروهاي نظامي روسيه هم در بمباران مواضع داعش، دقيقترين ابزار را بکار بردند تا اين حملات کاملا دقيق و حساب شده باشد، در حاليکه امريکا و متحدانش براي رسيدن به هدف سياسي خود، بدون توجه به جان مردم غيرنظامي دست به اقدامات وحشيانه زده و آنها را قرباني کردند.»»

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :