Tuesday, November 21, 2017 | چهارشنبه 01 قوس 1396
آخرین اخبار
پربیننده ترین اخبار
تبلیغات
ورود به سیستم
  • عضویت
  • بازیابی گذرواژه
1396/08/20 نشريه ديپلومات: انتقاد از امريکا کرزي را به روسيه نزديک کرده است

مشروح خبر

ساموئل رحماني کارشناس مسائل سياسي در يادداشتي براي نشريه ديپلومات نوشت: در نوزدهم اکتوبر 2017، ولاديمير پوتين رييس‌جمهور روسيه در چهاردهمين نشست سالانه‌ي Valdai Club در شهر سوچي سخنراني کرد. هرچند که جنگ افغانستان موضوع اصلي سخنان او نبود، اما بسياري از رسانه‌هاي بين‌المللي به حضور رييس‌جمهور سابق افغانستان، حامد کرزي در ميان مخاطبان پوتين، توجه نشان دادند.

در ادامه اين يادداشت آمده است: «حضور کرزي در سخنراني ولاديمير پوتين، نقش مهم او را در پيشبرد اهداف روسيه در افغانستان نشان داد. در حالي‌که روابط افغانستان-روسيه، در دوران رياست‌جمهوري کرزي در معرض آسيب تنش‌ بود، اکنون اما، گرايش مسالمت‌جويانه‌ کرزي نسبت به کرملين از زمان اتمام رياست‌جمهوري‌اش در سال 2014، برخي از ناظران و کارشناسان را شگفت‌زده کرده است.

در اوايل سال‌هاي 2000، کرزي رييس‌جمهور روسيه (ولاديمير پوتين) را به‌خاطر تامين اسلحه به جناح‌هاي تاجيک پنجشيري، که سعي در بي‌ثبات‌سازي حکومت کرزي داشتند، مورد انتقاد قرار داد. در سال 2010، هنگامي‌که کرزي به‌شدت از روسيه به‌خاطر شرکت در عمليات بزرگ عليه مواد مخدر –بدون اجازه‌ي وي- انتقاد کرد، تنش‌ها بين کابل و مسکو به اوج خود رسيد. سرمايه‌گذاري‌هاي روسيه در طرح‌هاي بازسازي اقتصادي افغانستان، به روابط بهبوديافته‌ي کابل-مسکو در سال‌هاي بعدي رياست‌جمهوري کرزي منجر شد و پس از ختم رياست‌جمهوري وي، به تقويت موضع جانبدارانه‌ کرزي از کرملين، کمک کرد.

علاوه بر ابتکارات سرمايه‌گذاري، سه عامل اصلي ديگر ارتباطات نزديک بين کرزي و مقامات کرملين را توضيح مي‌دهند، انتقادات کرزي از سياست ايالات متحده براي افغانستان، او را قادر ساخته تا يک سخن‌گوي در راستاي اهداف ژئوپولوتيکي روسيه در اين کشور جنگ‌زده باشد. کرزي در ماه‌هاي اخير، داعش را ابزار ايالات متحده خواند، اشرف غني را به‌خاطر تن دادن به واشنگتن براي پرتاب بمب مادر در ماه آپريل، خائن لقب داد و اظهار کرد که استراتژي جديد دولت ترامپ براي افغانستان، به افراط‌گرايي اسلامي در افغانستان دامن مي‌زند.

رحماني نوشت: حملات کرزي به ايالات متحده، بسيار شبيه به انتقادات روسيه از استراتژي مبارزه با تروريزم و گرايش واشنگتن به استفاده‌ي يک‌‌جانبه از نيروي نظامي در افغانستان، است. در نتيجه‌ اين همانندي در چشم‌اندازها براي آينده، کرزي حمايت واضح خود را از تلاش‌هاي روسيه براي يک توافق سياسي جامع در افغانستان ابراز کرده است.

بعد از ديدار با سرگئي لاوروف وزير امور خارجه‌ي روسيه در 25 اپريل، نمايندگان کرزي با انتشار بيانيه‌يي، از تلاش‌هاي حفظ صلح روسيه در افغانستان و تمايل به برقراري ارتباط ديپلوماتيک با طالبان، استقبال کردند. در يازدهم اکتوبر، کرزي با تشويق ايالات متحده به همکاري با روسيه در معضل افغانستان براي جلوگيري از رقابت جئوپوليتيکي که کيفيت زندگي مردم افغانستان را بدتر مي‌کند، اين بيانيه را بيشتر وسعت داد.

در حالي‌که اعتقادها بر اين است که کرزي هنوز اميال و آرزوهاي سياسي خود را در سر دارد، سياست‌گذاران روسي اميدوار اند که غني چالش‌هايي را خنثا کند که رييس‌جمهور سابق نسبت به حاکميت او، با ادغام عناصر سياست خارجي خودش در ساختار تصميم‌گيري افغانستان ايجاد مي‌کند. کرملين با حمايت از کرزي قصد دارد که روي غني فشار وارد کند تا با طالبان روابط ديپلوماتيک ايجاد کند و به روسيه نقش داوري بلندمرتبه‌تر از آنچه در حال حاضر اين کشور دارد، بدهد.

حمايت کرزي از گفت‌وگوي ديپلوماتيک بين افغانستان و پاکستان، با نظر روسيه که اسلام‌آباد مي‌تواند نقش سازنده‌يي را در حل بحران سياسي افغانستان کمک کند، نزديک است. سياست‌گذاران روسي معتقدند که کرزي يک مدافع ايده‌آل براي همکاري بين افغانستان و پاکستان است. اين باور از، يک سلسله‌پيشرفت‌هاي مطلوب در روابط دوجانبه‌ي کابل-اسلام‌آباد که در اواخر رياست‌جمهوري آقاي کرزي اتفاق افتاد، ناشي مي‌شود.

پس از سقوط رژيم نظامي پرويز مشرف در آگست سال 2008، کرزي تلاش کرد که روابط با حکومت آصف‌علي زرداري از حزب مردم پاکستان، بهبود يابد. اين پيشرفت ديپلوماتيک در سال 2011 با توافق‌نامه‌ي تجارت آزاد بين افغانستان پاکستان، و مذاکرات موفق بين اسلام‌آباد و کابل که به نيروهاي ناتو اجازه‌ي حمله به اهداف تحت کنترول گروه‌هاي شبه‌نظامي در پاکستان را مي‌داد، به حد اعلاي خود رسيد.

اين نزديکي روابط بين افغانستان و پاکستان به تنش‌هاي جديد بين دو کشور در حاکميت تحت رهبري اشرف غني، راه باز کرده است. در ماه مي 2015، حکومت افغانستان از يک اتحاد عميق‌تر با پاکستان ابراز حمايت کرد که شامل همکاري استخباراتي بين سرويس‌هاي امنيتي دو کشور نيز بود. اين راهبرد در افغانستان به‌شدت نامحبوب واقع شد و از جانب کرزي به‌عنوان تهديدي به دموکراسي افغانستان، محکوم شد. رييس‌جمهور غني براي کاستن از شدت واکنش‌هايي که از ايجاد اين روابط با اسلام‌آباد سرچشمه مي‌گرفت، از پاکستان براي دادن پناه‌گاه‌هاي امن به تروريزم و حمايت فعال از شورش‌گري طالبان در افغانستان، به‌شدت انتقاد کرد.

با توجه به روحيه‌ ضدپاکستاني در کابل، نزديک شدن روسيه به کرزي، بايد به‌عنوان حرکتي براي تشويق وي به عمل به‌عنوان يک صداي ميانه‌رو نسبت به اسلام‌آباد، درنظر گرفته شود. در همان حال که کرزي خواستار «سياست دوستانه» با پاکستان شده است و ارتباط اسلام‌آباد با شبکه‌هاي تروريستي در افغانستان را تاييد نمي‌کند، سياست‌مداران روسيه اميدوار اند که ارتباط کرزي با اعضاي ارشد تشکل سياسي افغانستان، غني را به سمت ديپلماسي احيا‌شده با پاکستان، خواهد کشاند.

گفت‌وگوهاي روسيه با کرزي به اين هدف است که دولت افغانستان و جامعه‌ي جهاني را متقاعد کند که ارتباط ديپلماتيک مسکو با طالبان به‌منظور تشديد بي‌ثباتي سياسي در افغانستان نيست. با تاکيد بر اين‌که کشورهاي غربي بيشتر درگير گفت‌وگو با طالبان شده‌اند، سياست‌مداران روسيه تلاش دارند تا مسير انتقادات از سياست مسکو در خصوص افغانستان، را به انحراف بکشانند.

همان‌طور که اِکاتيرينا استيپانووا، رييس سازمان مطالعات صلح و مناقشه در انستيتوت IMEMOي مسکو، در مصاحبه با ما خاطرنشان کرد، روسيه در خصوص مشارکت ديپلوماتيک با طالبان، نسبتا دير کرده است؛ و اين رويکرد قبلا از جانب ايالات متحده و انگليس نيز امتحان شده است. کرزي به موضع رسمي روسيه با اين ادعا که ديپلمات‌هاي ايالات متحده اغلب با مقامات طالبان در قطر صحبت مي‌کنند، و اين‌که کشورهاي‌ اروپايي مانند ناروي و آلمان گفت‌وگوهاي گسترده‌يي با طالبان داشته‌اند، اعتبار داده است.

علاوه بر اين، موضع کرزي در قبال حملات هوايي ارتش امريکا عليه طالبان، به‌صورت چشمگيري شبيه به موضع کرملين در اين مورد است. در ماه اگست 2016، کرزي اظهار داشت که اعضاي نيروهاي امنيتي افغان که از بمباران مواضع طالبان توسط ايالات متحده حمايت مي‌کنند، در تقابل با خواست‌هاي مردم افغانستان قرار دارند. کرزي همچنين، کشتن ملااختر منصور، رهبر طالبان در ماه جون 2016 را به‌عنوان يک پيشرفت منفي که مانع پيگيري روند صلح در افغانستان مي‌شود، عنوان کرد. اين اظهارات، اعتماد ميان کرزي و مسکو را تقويت کرده و سودمندي رييس‌جمهور سابق را به‌عنوان رابط منافع ديپلماتيک روسيه، برجسته کرده است.

اطلاعات روز نوشت: با وجود اين‌که روابط ميان حکومت کرزي و کرملين در دوران رياست‌جمهوري حامد کرزي بارها تنش‌آلود شده بود، اما کرزي از زمان انتقال قدرت به غني در سال 2014، به‌طور مداوم اهداف سياست روسيه در افغانستان را به پيش‌ برده است. نزديکي بين آجنداي سياسي کرزي و جاه‌طلبي‌هاي مسکو براي نفوذ در افغانستان، نشان مي‌دهد که کرزي براي سال‌هاي آينده، به‌عنوان يک شريک ارزشمند براي مقامات روسيه باقي خواهد ماند.»

 
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
وب سایت :
نظر :